Статті

12 квітня 2024

‘Закликав до підпалу Кремля’

Анатолій Левченко відомий в Маріуполі театральний режисер. Чоловіка звинувачували у розпалюванні ворожнечі, підбуренні до екстремізму та тероризму і навіть закликах до підпалу Кремля через розміщення у фейсбуці фантика від жуйки “Love is…”.
27 березня 2024

‘Якщо не вкладати в мистецтво, можемо програти знову’, — Матвій Вайсберг

Картини художника Матвія Вайсберга стали ілюстраціями нашої нової книги про Маріуполь. Він вважає, що ми повинні робити більше для просування сучукрмистецтва у світі.
19 березня 2024

Чим займається і кому потрібен військовий капелан?

І до чого тут чебуреки? Історію зі служби пригадує підполковник ЗСУ Олег Сидоренко.
24 лютого 2024

‘Я наливала собакам горілку, щоб у них не зупинилися серця’

Валерія Камінська — бізнесвумен із Маріуполя. Вона розповідає моторошні історії про катування, життя під обстрілами, пригадує свій діалог із молодим чеченцем, від якого він розплакався.
16 лютого 2024

‘До колодязя бігти кілометр через нерозірвані снаряди...’

Віталій Смажев разом із мамою провів 100 днів у окупованому Ізюмі. Йому доводилося копати могили для людей похилого віку, які помирали від холоду.
31 січня 2024

‘Діти, я не зможу проводити урок, бо вже війна’

Пані Оксана — вчителька. Коли Маріуполь обстрілювали, жінці здавалося, що її серце перетворюється на маленьку пташку.
09 січня 2024

Американський волонтер у моргу Бучі

Патрік Лавлесс приїхав до Бучі одразу після звільнення і допомагав бучанському моргу сортувати трупи, бачив та відчував наслідки того, що коїли росіяни. Побачене вразило його настільки, що він не може це забути.
26 грудня 2023

Маріуполь. ‘Мого чоловіка вбив снайпер’

Ми поспілкувалися з маріуполькою Ольгою Леус у центрі “ЯМаріуполь” у Львові, куди Харківська правозахисна група приїхала, щоб допомогти маріупольцям, які живуть у Львові після виїзду з рідного міста.
15 грудня 2023

Поліграф за проукраїнську позицію: Лікар із Херсона

Леонід Ремига керував однією з лікарень у місті Херсон на початку російського вторгнення. За відмову співпрацювати з окупантами головлікар був змушений пройти катівню росіян.
07 грудня 2023

‘Біжіть вперед. Обернетеся — пристрелимо’

Ростислав Пашинський та його попутник потрапили в полон, коли намагалися самостійно евакуюватись із Бучі. Хлопців били, погрожували відрізати вуха та пальці. Щоб змусити Максима зізнатися, що він — навідник, росіяни імітували розстріл його попутника. Скільки страху довелося пережити двом мирним мешканцям і чим закінчилася ця історія — у нашому репортажі.
22 листопада 2023

Грати Баха на фоні вибухів. Акордеоніст Ігор Завадський

Кожного дня від початку війни український акордеоніст грає пісні та публікує їх на своєму каналі для підтримки духу. Його творчість під час війни стала основою нового альбома з рекордною тривалістю.
07 листопада 2023

‘Я не звик до того, що у храмі 4 труни з бійцями’, — священник Віктор Маринчак

Після початку вторгнення Віктор Маринчак продовжує службу у храмі Іоана Богослова, хоча благословив на евакуацію усіх, хто вирішив їхати з Харкова. Зараз у храмі часто відспівують військових, що змушує отця Віктора ставити собі питання, на які важко дати відповідь.
25 жовтня 2023

‘В сусідньому будинку загинула сім’я’ — мешканка Сєвєродонецька

Мешканка зруйнованого міста розповідає про перші тижні війни.
13 жовтня 2023

‘Після удару по нашому сховищу обірвало трубу з гарячою водою. Товариша облило окропом, одяг весь приклеївся’

Денис Ножайський має рідних у Маріуполі, зустрів війну в Києві, але доля завела його до Бучі у дні найбільших обстрілів. Чоловік каже, зараз бажання єдине: піти на фронт, щоб помститися ворогові.
02 жовтня 2023

‘Мій трирічний син каже: Путіна треба закопати в його бункері — тоді війни не буде’

Вчителька Аліна Вещук до 2015 року мешкала у місті Горлівка. Потім втікла від окупації до Краматорська. У 2022 історія повторилася... Каже, ще в 2014-му зрозуміла, як воює ворог: “Друзі бачили, як виїжджає в поле “Град”, стріляє по Торецьку, де українська армія була, потім розвертає установку і стріляє по Горлівці: ніби вам відповідь летить”.
13 вересня 2023

За крок від смерті, — історія волонтера Максима Вайнера

Максим Вайнер працював у міжнародній бригаді, яка займалася медичною евакуацією на бахмутському напрямку. Вони намагалися евакуювати поранену після обстрілу жінку, коли російська ракета влучила у їхню машину. Максим отримав численні поранення, а його напарник — американський медик-волонтер Піт Рід — загинув.
01 вересня 2023

‘Коли по площі Свободи удар був, наш будинок затремтів’

У Наталії Фролової — два рідних серцю міста: Бердянськ, де народилася та виростила дочку, і Харків, куди переїхала за кілька років до повномасштабної війни. Обидва міста постраждали від рук ворога.
25 серпня 2023

‘Я дуже просила Бога, щоб мої дерева встояли’

Мешканка села Мощун Людмила Ломейко в перші дні повномасштабної війни передавала сину, який служить у війську, координати ворога. І молилась про те, щоб встояли дерева, які вона своїми руками саджала.
14 серпня 2023

‘Російські солдати зупиняли машину з хлібом — хліб викидали і машиною переїжджали. Щоб людям не було чого їсти’

Мешканець Херсона розповідає, як місто жило в перші дні російської окупації.
01 серпня 2023

‘Чоловіки сиділи, чай пили в кухоньці. Снаряд упав, їх розірвало’

Пенсіонер Микола Перепелиця мешкає у Краснопіллі на Донеччині. Його село зазнало численних авіаударів. Чоловік каже: літак прилітав щоранку, розбивало будинки, зносило дахи.
19 липня 2023

‘Ані домовлятися з росіянами, ані вірити їм не можна…’ — мешканець Маріуполя

​​​​​​​Віталій Бандрушків — мешканець стражденного Маріуполя, який був вимушений з дружиною та дитиною шукати прихисток у Дрогобичі. Зараз наш співрозмовник вже пішов воювати з загарбниками.
10 липня 2023

‘Я побачила російський БТР і стояла як укопана’, — харківська художниця Галина Булгакова

Архітекторка і художниця Галина Булгакова залишила в рідному Харкові все: квартиру, картини, напівзруйновані салтівські будинки, які колись проектувала. До Львова мисткиня приїхала лише з онуком.
14 червня 2023

‘Я знала людей, що загинули в бородянських підвалах...’

Мешканка Бородянки Валентина Торгонська ховалася разом з іншими людьми у підвалі, коли перед будинком розірвався снаряд. Вона залишилася безхатьком і не знає, як житиме далі.
02 червня 2023

“Брат із лежачою мамою залишився посеред вулиці...” — історії з Ізюма

Мати Олени померла в Ізюмі від анорексії. Незважаючи на численні спроби евакуації, її так і не вдалося вивезти з окупованої території. Відсутність лікування й байдуже ставлення окупантів та колаборантів вбило літню жінку.