‘Закликав до підпалу Кремля’

Анатолій Левченко відомий в Маріуполі театральний режисер. Чоловіка звинувачували у розпалюванні ворожнечі, підбуренні до екстремізму та тероризму і навіть закликах до підпалу Кремля через розміщення у фейсбуці фантика від жуйки “Love is…”.
Іван Станіславський12 квітня 2024UA DE EN ES FR IT RU

Ми вважали, що до Маріуполя скоро прийде допомога

У лютому ми ще не розуміли, що відбувається. Сподівалися, що це невдовзі закінчиться, як у 2014-му році. Ми вважали, що до Маріуполя скоро прийде допомога, тому просто чекали. Моя родина на той час складалася з мене, моєї дружини, 92-річної тещі та сина з інвалідністю. Артему 21 рік, він невербальний аутист. У квітні теща не витримала всього цього й померла, я поховав її на газоні біля будинку.

Згодом з’явилася інша проблема: нестача продуктів та води. Багато часу доводилося проводити у пошуках цього всього. Нам пощастило, бо поруч був великий магазин, в якому знайшли багато дерев’яних палет. Ми їх розбирали та палили. Їжу готували під під’їздом, разом із сусідами. Вчилися обмінюватися між собою продуктами. У когось була картопля, у когось — морква, так збирався обід на всіх.

До бомбосховища ми не ходили, бо живемо на дев’ятому поверсі. Ліфт не працював, а підвал у нас надто високий. Там драбина метрів п’ять, туди потрібно було стрибати. Теща 92 роки та мій син цього б не зробили. Тому ми з дружиною сказали одне одному: “Як буде, так і буде”.

Анатолій Левченко на фоні зруйновонаго драмтеатру в Маріуполі, літо 2023 р., джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка Anatolii Levchenko against the backdrop of the destroyed drama theater in Mariupol, summer 2023, photo source: Anatolii Levchenko’s Facebook page Анатолий Левченко на фоне разрушенного драмтеатра в Мариуполе, лето 2023 г., источник фото: фейсбук-страница Анатолия Левченко

Анатолій Левченко на фоні зруйновонаго драмтеатру в Маріуполі, літо 2023 р., джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка

Я бачив, як танк з триколором стріляв по будинках

У середині березня до нас зайшли окупанти. На стоянці біля дому зупинилося кілька танків — зробили собі місце дислокації. До нашого багаття було 20-30 метрів. Танкісти кілька разів підходили до нас, просили чаю, пригощали цигарками. Один постійно підкреслював: “Я, між іншим, із Москви”. А потім він добряче накидався горілкою і сказав: “Мене в армію не брали, бо на суді прокурор сказав, що я маніяк!” Ми зрозуміли, що він відбував покарання за сексуальне насильство. По ньому це було видно. А один подивився навколо: “Навіщо це все?” Я відповів: “Слухай, так казали, що у вас у Донецьку вісім років…” — “Та ти що, у нас ліфти їздять, тролейбуси ходять, а тут же згарище!” Принаймні одна людина жахнулася, що вони зробили. Одягнені вони були як казна-що, скаржилися, що їх кинули сюди як м’ясо.

Я бачив своїми очима, як російський танк з триколором крутився по наших вулицях. Одного дня сидимо ми вдома, був теплий день, раптом поруч почули постріл. Прилетіло в ліфтову шахту на даху над нами. Потім цей танк розстріляв усі ліфтові шахти в будинку навпроти. Після цього взявся за п’ятиповерхівку. Її розстрілювали методично, згори донизу, поки вона не загорілася.

Я побіг вниз і побачив, що кілька чоловіків на перехресті стоять, кричать: “Ти що робиш?!” А він виліз з танку: “А там може бути навідник чи снайпер!” І вони продовжили розстрілювати будинки. На той час бойових дій у нашому районі вже не було, ніяких корегувальників там не могло бути.

20-го травня мене заарештували

Коли бойові дії перемістилися ближче до “Азовсталі”, я почав шукати спосіб виїхати. Тоді ще можна було поїхати на Запоріжжя. Але все місто було окуповане, й окупанти вже почали встановлювати свої порядки. Щоб проїхати через блокпости потрібно було пройти процедуру фільтрації. Це відбувалося у Мангуші, й ми поїхали туди.

Талон про проходження фільтрації у Мангуші, джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка Passage of filtration in Mangush, photo source: Facebook page of Anatolii Levchenko Талон о прохождении фильтрации в Мангуше, источник фото: фейсбук-страница Анатолия Левченко

Талон про проходження фільтрації у Мангуші, джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка

Пізніше, під час допитів, я зрозумів, що на мене було написано донос, можливо, не один. Але той, хто писав донос, не знав, де я живу. На жаль, під час фільтрації, я мав показати документи та прописку. 17-го травня ми з родиною пройшли фільтрацію, а 21-го травня збиралися їхати в Запоріжжя. Але 20-го травня мене заарештували. Фактично за їхніми законами була порушена кримінальна справа. Обвинувачення мені висували за кілька постів у фейсбуці, які вони трактували як екстремізм, підбурення до тероризму, розпалювання національної та іншої ворожнечі.

Того ранку дружина пішла за продуктами, а я був вдома. Хтось постукав. За дверима стояли двоє хлопців 20-25 років. Один з них приставив мені до живота пістолет та почав щось кричати. Одразу почали обшук, все повивалювали у квартирі, забрали телефон та планшет. Мені сказали збиратися. У цей час мій син був в іншій кімнаті. Я просив їх почекати, поки прийде дружина, щоб не лишати Артема одного. Але вони не дозволили. Довелося просити сусідку, щоб посиділа з ним.

Вони посадили мене в машину, десь посеред вулиці зупинилися і почали питати, що я писав? Імпровізований допит тривав хвилин 40. Потім сказали: “Ну добре, там із тобою розберуться!” Я запитав: “А куди мене тепер?” — “А тепер у Донецьк”.

Мені натягнули на голову звичайний пакет. Потім був ще один допит. Зі мною розмовляли, наче з офіцером Третього Рейху. “Ваші націоналістичні переконання? Ми покажемо вам заяву щодо співпраці з СБУ”. Ми приїхали надвечір у Донецьк. У Донецьку вже інші люди зняли відбитки та знову допитували. Питали про мої вистави, творчу діяльність та пости у фейсбуці.

Вивіска СІЗО на Кобозєва, джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка Sign of the pre-trial detention center on Kobozev Street, photo source: Facebook page of Anatolii Levchenko Вывеска СИЗО на Кобозева, источник фото: фейсбук-страница Анатолия Левченко

Вивіска СІЗО на Кобозєва, джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка

На “Ізольдє”

Десь о першій ночі я потрапив на сумнозвісну “Ізоляцію”. В народі її називають “Ізольда”. У 2014-2015 роках це була страшна катівня, багато людей просто вбивали. Умови там суворі. Прогулянка — це одна назва, максимум три хвилини. Помитися — три хвилини. Вдень не можна сідати чи лягати на нари. Є маленька дуже незручна лавочка, на неї можна сідати по черзі або можна цілий день ходити. 16-ть годин на ногах — це втома страшенна.

Охоронці били людей. А мені пощастило, пару разів прикладом в спину — це можна не рахувати. Був один молодий хлопець (18 років), він сидів за те, що співпрацював з ЗСУ. Йому заборонили сидіти вдень взагалі. На той момент, як я туди потрапив, він стояв вже другий місяць, по 16-ть годин на добу. Одного разу він поставив одну ногу на нари, охоронці одразу забігли та відлупцювали його.

За будь-яку провину могли покарати. Коли відчиняються двері до камери, всі мають повернутися спиною та надягти пакети на голови. Охоронці страшенно бояться, що ти їх побачиш і запам’ятаєш. Кожен з ув’язнених мріє їм помститись, якщо виживе. Передач з воли не було. Весь час на “Ізоляції” я взагалі не знав, чи в курсі моя родина, де я і що зі мною.

Експертиза встановила, що я закликав до підпалу Кремля

16-го червня 2022 року мене познайомили зі слідчим. Це була жінка. Висунули звинувачення та почалося слідство. З “Ізоляції” мене перевели до СІЗО на вулицю Кобозєва. Ця величезна тюрма, побудована в 50-х роках минулого сторіччя, виглядала наче в’язниця сталінських часів.

У СІЗО я був у трьох камерах. До жовтня я сидів у камері на чотири особи. Вона розміром як купе в поїзді. Всередині параша, рукомийник та маленький стіл для їжі. Якщо дві людини встали, то дві інші мають лежати, бо місця більше немає. З трьох моїх сусідів двоє були вбивцями. Там була страшенна антисанітарія, клопи.

У жовтні мене перевели до політичних злочинців. Там вже були і таргани, і щури. Душ був раз на тиждень, і це була крижана вода. У першій камері на 25-ть місць було 29-ть людей, спати доводилося по черзі. Згодом мене перевели в сусідню камеру, там на 18-ть місць була 21 людина. Кілька днів я знову спав по черзі, поки хтось не вийшов, і звільнилося місце.

16-го червня мене звинуватили за статтею 328 їхнього кодексу за розпалювання ворожнечі. Усе обвинувачення будувалося на доносах та постах з моїх соцмереж. У жовтні вони порушили ще дві статті — підбурення до екстремізму та тероризму. Вони знайшли пост у фейсбуці, де зображено фантик від жуйки “Love is...”. Там сидять хлопчик із дівчинкою, вони тримаються за руки та дивляться на Кремль, що палає. Внизу надпис: “Кохання — це дивитися в одному напрямку”. Експертиза встановила, що таким чином я закликав до підпалу Кремля. Отже, три справи разом могли дати від семи до дев’яти років строку.

Відомий фантик від жуйки та інші пости, за які на Анатолія Левченка було відкрито три справи, джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка The famous chewing gum wrapper and other posts for which three cases were brought against Anatolii Levchenko, photo source: Anatolii Levchenko’s Facebook page Известный фантик от жвачки и другие посты, за которые на Анатолия Левченко было возбуждено три дела, источник фото: фейсбук-страница Анатолия Левченко

Відомий фантик від жуйки та інші пости, за які на Анатолія Левченка було відкрито три справи, джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка

Напишіть, що ви пожартували

Після проведення псевдореферендуму з четвертого жовтня територія окупованої Донеччини нібито “стала РФ”. Це означало, що всі провадження, які є у слідстві, мають бути переглянуті за російським законодавством. Стаття 328 у кодексі РФ (розпалювання національної ворожнечі), на відміну від кодексу псевдореспубліки, при першому скоєнні такого злочину, не є кримінальною та карається адміністративною відповідальністю. З’ясувалося це в жовтні, а випустили мене лише в березні.

Долю двох інших справ я не знаю досі. Вони порушили їх 14-го жовтня за законами “ДНР”, але з четвертого жовтня вже діяло законодавство РФ. Тобто вони заплуталися самі. Дев’ятого березня мене відпустили під підписку про невиїзд та закрили справу за статтею 328. У квітні та травні я їздив у Донецьк до слідчої переписувати папери. Заднім числом склали новий протокол: “Напишіть, що ви пожартували”, — сказала слідча. Документів, що ці справи припинені, в мене немає.

У Маріуполі я почав просити допомоги, щоб виїхати в Україну. Маючи сина з інвалідністю, ми не могли просто сісти в автобус. Нам потрібен був окремий транспорт. За чотири місяці ми назбирали необхідну суму, знайшли перевізника. Довелося отримати російські паспорти. Це ганебно, але без цього — ніяк.

Отам твоя Україна

20-го липня о 19-й годині ми вирушили з Маріуполя, а о дев’ятій ранку наступного дня прибули до пункту перетину кордону Колотилівка-Покровське. Звичайно, ми готувалися, бо знали, що на КПП можуть перевірити телефони та запроторити за ґрати за будь-яку дрібницю. Ніяких фото, ніякої української символіки, телеграм-каналів українських, контактів — все це треба вичистити. Нам пощастило, що феесбешники не дуже нас шмонали, бо Артем влаштував істерику.

Якщо пройшов перевірку, тобі кажуть: “Ну йди, отам твоя Україна”. Перейти пункт пропуску можна тільки пішки. Між російським та українським КПП треба йти два кілометри. Колись то була асфальтована дорога, а зараз вона засипана гравієм та переорана, на узбіччі лежать міни. Це сіра нічийна територія.

Ми побачили на середині цієї сірої зони вежу з українським прапором. Він був порепаний, але український. І ось тут я сказав дружині: “Стоп, я повинен сказати кілька слів українською на відео”. Ми зупинилися. У Маріуполі не можна було говорити українською мовою. Це одразу підозра. Попри спеку та інше, мені було дуже приємно, що я знову можу стояти та говорити своєю мовою.

“Terra Incognita свій театр для своїх”, джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка Now Anatolii Levchenko lives in Kropyvnytskyi, where he dreams of reviving the First Non-State Theater of Donbas (Mariupol): “Terra Incognita, your theater for your people.” Сейчас Анатолий Левченко живет в Кропивницком, где мечтает возродить Первый негосударственный театр Донбасса (г. Мариуполь) “Terra Incognita свой театр для своих”.

“Terra Incognita свій театр для своїх”, джерело фото: фейсбук-сторінка Анатолія Левченка

Наразі Анатолій Левченко мешкає у Кропівницькому, де мріє відродити Перший недержавний театр Донеччини (м.Маріуполь) “Terra Incognita свій театр для своїх”.

Поділитися