Статті

28 червня 2023

Росія обстрілює цивільні об’єкти України у середньому 75 разів щодоби: Дослідження T4P

На обстріли припадає 84% усіх воєнних злочинів, що вчиняються в Україні. Ініціатива T4P задокументувала понад 30 тисяч обстрілів цивільних об’єктів від 24-го лютого.
26 червня 2023

Катування українських військовополонених та цивільних ув’язнених

Сьогодні — Міжнародний день захисту жертв катувань. Наводимо зібрані дані про катування, вчинені росіянами у 2022-2023 роках.
22 червня 2023

На початку вторгнення росіяни руйнували по дві харківські школи щодня

Харківська правозахисна група (ХПГ) задокументувала численні атаки на освітні заклади Харківщини. Їх руйнування може суттєво позначитися на розвитку регіону.
19 червня 2023

Які воєнні злочини криються за знищенням Каховської ГЕС?

Знищення Каховської ГЕС, яке сталося 6 червня 2023 року, вкотре нагадало всьому світові про те, що за своєю брутальністю російська агресія проти України не поступається подіям Другої світової війни.
14 червня 2023

‘Я знала людей, що загинули в бородянських підвалах...’

Мешканка Бородянки Валентина Торгонська ховалася разом з іншими людьми у підвалі, коли перед будинком розірвався снаряд. Вона залишилася безхатьком і не знає, як житиме далі.
06 червня 2023

Що може дати світу та Україні Люблянсько-Гаазька конвенція у боротьбі з міжнародними злочинами?

26 травня 2023 року в Любляні 80 держав, серед яких і Україна, схвалили текст Конвенції про міжнародне співробітництво розслідування та переслідування злочину геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів та інших міжнародних злочинів.
05 червня 2023

Зруйнована Кам’янка з повітря

Кам’янка — село на Харківщині, що розташоване за 10 км від Ізюма. Уже з перших днів повномасштабної війни воно опинилося в зоні запеклих боїв.
02 червня 2023

“Брат із лежачою мамою залишився посеред вулиці...” — історії з Ізюма

Мати Олени померла в Ізюмі від анорексії. Незважаючи на численні спроби евакуації, її так і не вдалося вивезти з окупованої території. Відсутність лікування й байдуже ставлення окупантів та колаборантів вбило літню жінку.
30 травня 2023

“Нас у сховищі було понад п’ять тисяч” — свідчення про перші тижні війни у Маріуполі

Коли почалася війна, військовослужбовиця Валерія Крокіс була на восьмому місяці вагітності. Вона втратила зв’язок із чоловіком, який пішов служити. Їй вдалося вирватися з окупації, народити дитину у Львові та возз’єднатися із чоловіком, який був поранений на фронті.
27 травня 2023

Вирішене питання: геноцид чи ні

Визнання дій Росії в Україні геноцидом урядами багатьох країн, визнання геноцидом депортації Росією українських дітей, видача ордеру на арешт російського президента є фактами. Про що це свідчить, і чому ці події є важливими?
26 травня 2023

“Я впала обличчям у скло та закрила руками голову”

З Галиною Хорощак ми зустрілися в її зруйнованій від авіаударів квартирі в Бородянці. Жінка зі сльозами на очах розповіла про те, як росіяни скидали бомби на житлові будинки, розстрілювали цивільних і мародерили.
24 травня 2023

“Вірю, що скоро закінчиться війна та все буде добре”

Квітуча та гарна — такими словами Людмила Іванівна описує Бородянку. Однак ані краса, ані благоустрій, що здивував окупантів, не завадили їм зруйнувати не лише селище, а й людські життя.
21 травня 2023

Невирішені проблеми захисту прав військовополонених та цивільних ув'язнених: роль Міжнародного Комітету Червоного Хреста

Кілька функцій МКЧХ, на жаль, дотепер залишаються нереалізованими. Необхідні термінові дії щодо вирішення цих проблем, бо їхня невирішеність завдає страждань десяткам тисяч людей.
20 травня 2023

Декларація Міжнародної Асоціації Меморіал

Міжнародне товариство Меморіал було ліквідовано російським Верховним судом 28 лютого 2022 року. Але Меморіал неможливо ліквідувати, як неможливо заборонити людині думати та пам’ятати.
20 травня 2023

Вона прощалася з життям, коли від авіаударів будинки складалися, наче карткові

Мешканка Бородянки Нінель Чернишенко на власні очі бачила, як російські літаки навмисно скидували бомби на мирні будинки. Попри все, вона вірить у Перемогу, мир і відбудову України.
17 травня 2023

“Ми просто любимо Україну. За що нас так?” — пенсіонерка з Маріуполя не може стримати сліз

Маріупольчанка Віра Тята 48 років працювала вихователькою у дитячому садку. Навіть у страшному сні не могла уявити, що їй доведеться ховатись у підвалі від бомбардувань, а все нажите буде знищено російськими окупантами.
14 травня 2023

“На нашій вулиці всі будинки зруйновано” — мешканець Рубіжного

Кирило Куценко став свідком боїв за Рубіжне двічі. У 2014 році місто встояло. У 2022 росіяни зруйнували його вщент.
11 травня 2023

“Страшно було, що ти не загинеш одразу, а тебе покалічить...” — мешканка Рубіжного

Наталія Штепа виїхала з Рубіжного 26 березня минулого року. Від обстрілів ховалася із сусідами у тісному необлаштованому підвалі. Каже, 17 ночей спала сидячи.
08 травня 2023

Зруйнований Ізюм із повітря

Документатори Харківської правозахисної групи майже рік знімають зруйновану Харківщину на камери із землі та з дронів. У цій підбірці — світлини Ізюма після деокупації.
07 травня 2023

Звідки походить жорстокість росіян?

Психолог, що працює в Україні, наводить три причини системного садизму з боку російських військових, а також пояснює, чому постраждалі українці часто не отримують потрібної їм терапії.
05 травня 2023

Збройні сили РФ використовували сексуальне насильство як зброю проти української нації

Статтю присвячено специфіці роботи з постраждалими від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, важливості свідчень та встановленим закономірностям. Зафіксовано 182 факти насильства.
04 травня 2023

“Від сусіда нічого не залишилося, тільки взуття…”

Жителька села Мощун на Київщині розповідає про жахіття перших днів повномасштабної війни. Її оселя повністю знищена, згоріла навіть консервація у льосі.
01 травня 2023

Брудними чоботами по зоряному небу: росіяни майже знищили найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль

Під Харковом, біля села Гракове, розташований відомий у всьому світі радіотелескоп УТР-2. Майже сім місяців він перебував у російській окупації. Монітори Харківської правозахисної групи відвідали наукову установу наприкінці осені минулого року.
29 квітня 2023

Зруйнована Північна Салтівка

Чорні будинки, розбиті вікна, безлюдні вулиці. І враження, що час зупинився в один момент. І ні, це не Прип’ять. Це — Північна Салтівка, великий спальний район у Харкові, улітку 2022-го року.