Статті

16 квітня 2023

“Онуки плакали й казали, що не хочуть помирати”, — хроніки Харкова у перші дні російського вторгнення

Харків’янка Надія Браташевська пригадує, як два місяці жила з чоловіком у підвалі: “За гуманітаркою йдеш і Богу молишся кожних пів метра. Якщо щось, то притискаєшся до стіни, чекаєш, поки снаряд пролетить чи розірветься”.
13 квітня 2023

Як українські тварини опинилися на Алеї слави в Голлівуді

Росія продовжує знищувати рідкісні види й загрожує усьому живому. Детальніше про наслідки російської війни для українського довкілля — у нашому матеріалі.
11 квітня 2023

Свідчення про катування в полоні

Під час незаконного ув’язнення Анатолія Тутова жорстоко били й катували струмом, погрожували вбивством, каліцтвом, а також вимагали гроші.
10 квітня 2023

“Мій син та чоловік були поранені під час авіаудару росіян”

Ірина Олійник не вірила у повномасштабну війну та не встигла евакуюватися з Бородянки. Першого березня селище почала бомбардувати російська авіація. Внаслідок авіаудару постраждали чоловік та дворічний син Ірини. Їхня квартира зруйнована.
07 квітня 2023

“За все лихо, яке вони принесли, перед Богом відповідатимуть!”

Незважаючи на вмовляння дітей, подружжя пенсіонерів із Бородянки відмовилася евакуюватися. Вони пережили авіабомбардування, бачили гелікоптери, що летіли низько над головою. Одного разу до них у двір увірвалися росіяни та почали допит.
04 квітня 2023

“Я залишилася в окупації, бо не могла покинути собаку”

Наталія Вітковська з чоловіком пережили окупацію Бородянки. Якось до їхнього будинку зайшли вісім російських солдатів і почали шукати “бандерівців та нацистів”. За словами Наталії, схоже, вони справді не розуміли, що на таких “визволителів” ніхто не чекав.
31 березня 2023

Знищене місце роботи та розстріляна мати. Наслідки російської окупації для тростянчанина Сергія Пентіна

Лише за місяць окупації росіяни зруйнували центр Тростянця та принесли смерть і каліцтва сотням родин. Матір Сергія військові ростріляли просто по дорозі до лікарні.
28 березня 2023

Чому Путін має відповісти за викрадення українських дітей?

Росія порушує фундаментальні принципи захисту дітей у воєнний час. Окупанти не вживають жодних заходів щодо повернення українських дітей до їхніх рідних, депортують маленьких українців на власну територію та інтегрують їх у російське суспільство.
25 березня 2023

Один із рушницею проти зграї загарбників

Батько Олени Кратковської загинув на сьомий день війни, захищаючи свою оселю у селі Ягідне. Він був пенсіонером, але коли російські окупанти зайшли до села, взяв мисливську рушницю та пішов проти ворога.
22 березня 2023

“Дали сходити додому на 8 березня”. Росіяни місяць утримували мешканців Чернігівщини у підвалі

Шкільний підвал став останнім притулком для деяких мешканців села. Майже місяць люди спали на підлозі, тулилися у тісних кімнатках без повноцінного харчування та медикаментів. Коли українська армія деокупувала село, на жаль, з підвалу вийшли не всі.
20 березня 2023

Чи можна вважати примусову депортацію українських дітей до РФ геноцидом?

Хоча геноцид в першу чергу асоціюється з масовими вбивствами, переміщення дітей з однієї людської групи в іншу не випадково було включено до визначення геноциду відповідної конвенції ООН.
18 березня 2023

“Війна на чотирьох лапах” — особиста війна Сергія Небоги

Величезна кількість тварин постраждала від початку повномасштабної російської агресії. Відомий кінолог Сергій Небога допомагає колегам рятувати собак і розповідає про проблеми евакуації, випадки жорстокого знущання над тваринами та знищення розплідників.
15 березня 2023

Їй мало виповнитися 53 роки. Житель Тростянця — про затримання і вбивство дружини

Ігор Іванов, за національністю — башкир, що мешкає у Тростянці, досі не може повірити, що його дружини немає. Він не хотів виїжджати з міста під час окупації, бо сподівався, що вона повернеться.
12 березня 2023

“Для чого випустили 8 ракет у садочок?” — охтирчанка розповідає про загибель сина

Син Любові та Василя Максимчуків загинув, коли допомагав облаштовувати бомбосховище у дитячому садку. Через безперервний обстріл вони змогли поховати його лише через три дні.
10 березня 2023

Окуповані Росією українські території: терор та масові депортації до Росії

Виступ директора Харківської правозахисної групи Євгена Захарова 1 березня на слуханнях Підкомітету з прав людини Європарламенту.
02 березня 2023

На заводі у Вовчанську росіяни “катували струмом навіть батюшку”, — заступник директора заводу

Ми поговорили із заступником директора агрегатного заводу, який раніше називали “концтабором” росіян.
02 березня 2023

Рік повномасштабної російсько-української війни: Харківська область

За рік ХПГ задокументувала на території Харківської області 9252 міжнародні злочини. За типом події найбільше було зафіксовано інцидентів, пов’язаних з обстрілами або бомбардуваннями — щонайменше 6048.
24 лютого 2023

До річниці вторгнення. Підсумки

Україна вистояла, а міжнародне співтовариство згуртувалося у бажанні допомогти українцям перемогти та покарати агресора — Міжнародний Меморіал.
24 лютого 2023

Україна: правосуддя щодо тяжких злочинів сприятиме міжнародному миру та безпеці

FIDH та її організації-члени по всьому світу закликають міжнародні установи та уряди підвищити ефективність правосуддя щодо злочинів, скоєних в Україні як засіб зміцнення міжнародного миру та безпеки.
22 лютого 2023

Насильницькі зникнення на території України з 24 лютого 2022 року

Насильницьке зникнення є одним із найпоширеніших злочинів, які системно і поки безкарно вчиняються представниками Російської Федерації на території України.
21 лютого 2023

Рік Великої війни і перспективи нашої перемоги

Звернення Ініціативної групи “Першого грудня” напередодні річниці початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
21 лютого 2023

“Фільтрація” громадян України окупантами: багаторівневе насильство

Для виявлення нелояльних до Росії українців окупанти застосовують обшуки, допити та тортури.
17 лютого 2023

Про використання цивільних осіб та об’єктів як “живих щитів” (24 лютого 2022 — 7 лютого 2023 року, Харківська область)

У статті проаналізовано зібрану Харківською правозахисною групою інформацію про випадки використання присутності цивільних осіб та об’єктів як прикриття від бойових дій.
14 лютого 2023

Інформація про атаки на лікувальні заклади (24 лютого 2022 — 29 січня 2023 року, Харківська область)

У публікації досліджено зібрану Харківською правозахисною групою інформацію про випадки заподіяння шкоди госпіталям, іншим об’єктам медичної інфраструктури та медичному спецтранспорту на території Харківської області.