Польові офіси Міжнародного кримінального суду: запитання та відповіді

14 вересня 2023 року Генеральний прокурор Андрій Костін та Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС, Суд) Карім Хан повідомили про початок роботи в Києві польового офісу (field office) МКС.
Костянтин Задоя04 жовтня 2023UA DE EN ES FR IT RU

Брифінг Генерального прокурора Андрія Костіна та Прокурора Міжнародного кримінального суду Карім Хана, джерело фото: Офіс Генерального Прокурора Брифинг Генерального прокурора Андрея Костина и Прокурора Международного криминального суда Карим Хана, источник фото: Офис Генерального Прокурора

Брифінг Генерального Прокурора Андрія Костіна та Прокурора Міжнародного Кримінального Суду Карім Хана, джерело фото: Офіс Генерального Прокурора

Офіс створено на підставі Угоди між Кабінетом Міністрів України (КМУ) та МКС від 23 березня 2023 року.

Нижче можна знайти відповіді на основні запитання, що стосуються інституту польових офісів МКС.

Чи створював МКС польові офіси раніше?

У перші роки роботи МКС вважалося, що потреби в польових офісах немає й робочі органи МКС можуть виконувати свої функції, надсилаючи до держав регулярні польові місії. Однак вже у 2005 році з’ясувалося, що такий підхід себе не виправдовує. Станом на 2023 рік, крім України, офіси МКС функціонують в Уганді, Демократичній Республіці Конго (ДРК), Судані, Центральноафриканській Республіці (ЦАР), Кот-д’Івуарі, Малі та Грузії. Крім того, МКС вже декілька років веде перемовини про створення офісу у Венесуелі.

Які функції виконують польові офіси МКС?

Хоча на відкритті офісу в Києві з боку МКС був присутній Прокурор Суду, було б помилкою вважати, що він є підрозділом Офісу Прокурора МКС. Усі польові офіси входять до структури Секретаріату МКС. Згідно з Правилами Секретаріату вони створюються Секретарем Суду за попереднім погодженням з Головою МКС на підставі угоди з відповідною державою. Тому закономірно, що з боку МКС угоду з КМУ підписав чинний на той момент Секретар МКС Пітер Льюіс.

На польові офіси покладається широкий спектр функцій:

  • надавати технічну, логістичну та організаційну підтримку співробітникам Секретаріату та Офісу Прокурора МКС, адвокатам захисту, представникам потерпілих та Цільового фонду для потерпілих у їх місіях на території держави;
  • інформувати штаб-квартиру МКС щодо соціально-політичних подій та безпекової ситуації у відповідній країні;
  • розвивати й підтримувати відносини з ключовими партнерами на території держави місця перебування, включаючи органи державної влади, міжнародні урядові організації, ЗМІ та громадянське суспільство, з метою сприяння робочим органам МКС у виконанні їх завдань;
  • реєструвати заяви потерпілих про відшкодування шкоди.

Оскільки польові офіси надають підтримку учасникам кримінального провадження, що переслідують геть різні інтереси, ключовим принципом їх діяльності є принцип нейтральності.

Хоча до штату офісу в Києві не будуть входити слідчі чи, наприклад, експерти-криміналісти, це не означає, що МКС не направлятиме їх до України. У структурі Офісу Прокурора створено підрозділ Об’єднана команда (Україна), який опікується виключно розслідуванням міжнародних злочинів, скоєних в контексті ситуації в Україні. У бюджеті Суду на 2023 рік було передбачено кошти на 22 міжнародних співробітників Об’єднаної команди (слідчих, експертів, аналітиків та юристів), покликаних виконувати польові місії в Україні, а також на 7 національних професійних співробітників.

Хто фінансує роботу польових офісів МКС?

Робота офісів фінансується з бюджету МКС. У бюджеті на 2023 рік на офіс в Україні було заплановано витратити 931500 євро, а на 2024 рік планується виділити 2070400 євро. Для порівняння погляньмо на фінансування офісу в Кот-д’Івуарі. В бюджеті на 2023 рік на цей офіс було заплановано виділити 650100 євро, а в проєкті бюджету на 2024 рік планується виділити 534400 євро. Це порівняння показове, адже ситуація в Кот-д’Івуарі, як і ситуація в Україні, перебуває на стадії попереднього розслідування. Обсяги фінансування двох офісів доволі відчутно різняться на користь офісу в Києві, що є одним із багатьох свідчень того, наскільки важливим для МКС є розслідування ситуації в Україні.

Ресурси МКС на фінансування польових офісів є далеко не безмежними й часто відкриття/посилення одного офісу вимагає обмеження фінансування/закриття інших офісів. Наприклад, ціною відкриття у 2023 році офісів в Україні та Судані було скорочення штатів офісів у Кіншасі (ДРК), Кот-д’Івуарі та Грузії, а також “визначення пріоритетів у розподілі ресурсів” в офісах в Уганді та Бунії (ДРК). У 2024 році на систему польових офісів МКС, схоже, очікує ще більш кардинальна реформа. Зокрема, планується юридичне закриття офісу в Грузії (у цій країні залишиться лише один представник Секретаріату МКС, діяльність якого спрямовуватиме Голова офісу МКС в Україні) та скорочення фізичної присутності МКС і, відповідно, фінансування офісів в Судані та Кіншасі (ДРК). Частково це зумовлено необхідністю збільшення фінансування новоствореного офісу в Києві, частково — обставинами процедурного (закінчення Офісом Прокурора МКС попереднього розслідування ситуації в Грузії) чи безпекового (активізація збройних зіткнень у Судані влітку 2023 року) характеру.

Хто очолює польові офіси МКС?

Спочатку штат польових офісів не передбачав посадової особи, якій би підпорядковувалися всі співробітники офісу. Це призводило до паралельної комунікації співробітників офісів зі штаб-квартирою Суду, та до необхідності організації місій зі штаб-квартири до відповідної країни для розв’язання проблем на місцях. Після реформи Секретаріату МКС, що відбулася у 2016 році, було запроваджено посаду Голови офісу, якому підпорядковуються всі його співробітники.

Однак запровадження цієї посади не гарантувало належної ефективності польових офісів. Перешкодами можуть бути різноманітні об’єктивні та суб’єктивні чинники, прикладом чому є ситуація з офісом МКС у Грузії. У 2017 році Головою цього офісу було призначено естонського дипломата Каупо Канда, який не знав грузинської й осетинської мов, що ускладнювало комунікацію з місцевими акторами (органами державної влади, потерпілими, представниками громадянського суспільства), та навіть не мав досвіду роботи в структурі МКС, що ускладнювало комунікацію зі штаб-квартирою МКС. До того ж на перших порах діяльність офісу страждала через брак фінансування та кадрів. Лише з часом її вдалося налагодити за активного сприяння громадянського суспільства.

Саме Каупо Канд очолить польовий офіс МКС в Україні. Причому у 2023 році він формально очолюватиме офіс у Грузії й, що не є рідкістю для практики МКС, суміщатиме керівництво двома польовими офісами: в Грузії та в Україні. Із закриттям офісу в Грузії у 2024 році пан Канд офіційно очолить офіс в Україні та координуватиме залишкові польові операції МКС в Грузії.

Яким є штат польових офісів МКС?

Штат офісів залежить від масштабів вчинених міжнародних злочинів у рамках певної ситуації, від того, наскільки Суд просунувся у її вивченні, від безпекових та інших факторів. Залучення до роботи польових офісів місцевого персоналу вважається вкрай бажаним, хоча й вимагає врахування ризику його можливої упередженості. За твердженнями посадовців України та МКС офіс в Києві буде мати найбільший штат з-поміж усіх польових офісів Суду. Однак ці заяви не варто переоцінювати. В бюджеті МКС на 2024 рік заплановано, що штат офісу включатиме лише 7 міжнародних співробітників, 1 національного професійного співробітника та 9 місцевих співробітників.

Поділитися