Автівки, пральні машини, прикраси та ковбаси — як окупанти грабували Харківщину

Про мародерство російських військових у Харківській області.
Микола Комаровський22 серпня 2023UA DE EN ES FR IT RU

[Ілюстрація Сергій Приткін]

Велика частина Харківської області перебувала в окупації з перших днів повномасштабного вторгнення і до вересня 2022 року. За цей час російські військові встигли вкрасти багато: предмети побуту, автівки, сільськогосподарську техніку і навіть мікросхеми з комп’ютерів наукової установи.

Крадені автомобілі: каталися, розбивали і кидали

Найбільш розповсюдженими на Харківщині були заволодіння особистими транспортними засобами. Жителька Ізюма Ольга Мирошниченко розповідала: “Машину забрали. Вони у всіх забирали машини. Малювали ‘зедки’, ‘вешки’, їздили на них, потім кидали побиті”. Мешканка села Циркуни повідомила ХПГ про те, що до її будинку під’їхали четверо військових РФ та забрали автомобіль. На жаль, відомі й випадки, коли жителів населених пунктів вбивали з метою заволодіти їхнім майном, як сталося 21-го квітня 2022-го року у селі Руські Тишки, коли російські військові застрелили 58-річного чоловіка у власному гаражі.

Багато автотранспорту росіяни “націоналізували” біля Печенізької дамби. Саме тут українці тікали з окупованої росіянами території на вільну. Але переходити через дамбу можна було лише пішки. Тому часто люди кидали свої автівки прямо біля водосховища. Мешканці ближніх до Печенізького водосховища сіл свідчать, що ці машини одразу ставали здобиччю російських військових мародерів.

На автівки припадає 43% задокументованих випадків грабування. Мова йде про щонайменше 71 транспортний засіб, однак реальна кількість є більшою: у деяких випадках повідомлялося про “масове викрадення” авто.

Іноді окупантам у викраденні сприяли місцеві мешканці. У Руській Лозовій начальник цеху місцевого підприємства добровільно передав представникам російських збройних формувань транспортні засоби, призначені для вантажних та пасажирських перевезень.

Пограбування будинків: вивозили вантажівками

Викрадення речей з особистих помешкань є другою за поширеністю категорією.

Під час окупації було розграбовано будинки котеджного містечка “Удачіно” на території села Руські Тишки. Як повідомлялося, росіяни привласнили усю побутову техніку та вивезли майно у місто Бєлгород.

[мародерство, війна, пограбування, мародерство російських військових]

За даними Харківської обласної прокуратури, військові 25-ї мотострілецької бригади Збройних сил Росії проникли до одного з приватних будинків, звідки викрали ювелірні вироби із золота та срібла, ноутбук та колекцію старовинних монет. Правоохоронним органам вдалось встановити конкретних винуватців, яким заочно повідомили про підозру.

“Вивезли все: холодильники, пральні машинки, усі речі, ванну, ліжка, все з гаража. Сусіди кажуть, що два камази підігнали і вивезли все, що могли… — розповів мешканець Руських Тишок Сергій Сердюк. — Вкрадені у людей пральні машини вони тут сортували і теж камазами вивозили”. Сортування пральних машинок перед відправкою до Росії відбувалося безпосередньо на його подвір’ї.

В Ізюмі місцева мешканка Олена так описала дії росіян: “У чоловіка відібрали телефон, винесли з дому ноутбук, плазми. У валізу склали все, що хотіли. Забрали навіть виделки та ложки. Це смішно… Чоловіка залишили живим, не чіпали його”. На жаль, окупанти вбили чоловіка Олени Гребенюк пізніше: його тіло знайшли з кулею у голові.

У двох зафіксованих випадках росіяни використовували викрадені гаджети, не вийшовши з облікових засобів їхніх власників, через що останні могли відстежувати дії злочинців.

Перший подібний випадок стався у Циркунах. До поліції звернулася жінка, у якої у гугл-фото почали з’являтися “фото та відео невідомих чоловіків у військовій формі, які пиячили та розважались на території її дому”.

На відео можна побачити, як окупанти катаються населеним пунктом на викраденій автівці, “господарюють” у приватних будинках мешканців, вживають крадений алкоголь.

Студент юридичного університету повідомив, що його бездротові навушники, які він залишив у будинку в окупованому Ізюмі, були геолоковані у російському місті Сєвєродвінськ через утиліту Find My. На момент спостереження викрадач або його близька людина перебували в одному з місцевих кафе.

Взагалі, розповсюдженою є практика, коли російські військові, займаючи населений пункт, забирають у місцевих жителів усі телефони буцімто на перевірку і так і не повертають їх. Зокрема, про це свідчили мешканці села Кам’янка поблизу Ізюма.

Більше питань ніж відповідей викликає ситуація з крадіжкою керамічної плитки російськими військами: торік бійці 93-ї бригади Збройних сил України після ліквідації ворожих підрозділів відкрили ящик для боєприпасів і побачили в ньому плитку, яку окупанти намагались вивезти до Росії.

СтратКом ЗСУ / AFU StratCom СтратКом ВСУ / AFU StratCom

СтратКом ЗСУ / AFU StratCom

Підприємства та фермерські господарства

В Руських Тишках російські військові поцупили у місцевого фермера Віктора Сім’ячка дисковий плуг. “24 квітня, на Великдень, пригнали трактор, зачепили диски і поїхали. Так у мене техніка старенька, вони подивилися — немає чого брати. А новий плуг забрали”, — згадував чоловік.

У селі Руська Лозова окупанти обікрали ковбасний цех. Як розповів один із місцевих, надалі цю ковбасу роздавали й мешканцям, під виглядом гуманітарної допомоги. При цьому паралельно росіяни вивозили обладнання з підприємств.

Як гуманітарну допомогу росіяни також роздавали викрадене зерно фермерів. Про це йшла мова у повідомленні Борівської селищної ради від 16 червня 2022 року: “Окупанти, які принесли на нашу землю руйнування, поневіряння і смерть, намагаються тепер завоювати лояльність населення за рахунок чужого добра та майна. Наприклад, пшеницю, яка залишалася на складах деяких фермерських господарств, вони експропріювали і роздають людям під виглядом гуманітарної допомоги”.

У Вовчанську один з місцевих мешканців став пособником та допоміг російським військовим пограбувати складські приміщення підприємства “Вовчанський м’ясокомбінат”, а також приміщень підприємства з виробництва цукру на території селища Білий Колодязь Чугуївського району.

В одному випадку пограбування місцевих мешканців відбувалось у доволі специфічний спосіб. В окупованому місті Ізюм працівниця податкової служби добровільно перейшла на бік російських військ, та проводила незаконне адміністрування та стягнення на користь російських військ обов’язкових платежів з мешканців тимчасово окупованих територій Харківської області. Більше того, жінка забезпечила патентування підприємницької діяльності суб’єктів господарювання.

Високі технології

Російські війська окупували територію унікальної Радіоастрономічній обсерваторії імені С. Я. Брауде другого квітня 2022 року. Перебували тут кілька місяців. “Украли дуже багато: машини, верстати, трансформатори, трактори. Само собою, комп’ютери. Взагалі багато техніки ‘покурочили’, вони ж у ній не розбираються. Тут навколо валялися системні блоки. Не розумію, що вони в них шукали?” — дивувалася після звільнення обсерваторії одна із співробітниць Ганна Беленець.

“90% інфраструктури зруйновано і розкрадено, — розповідав академік НАН України заступник директора з наукової роботи Радіоастрономічного інституту Олександр Коноваленко. — Збитки вже підраховані — йдеться про сотні мільйонів доларів”.

Кількість епізодів та географія вчинення злочину

На момент публікації у базі даних T4P зафіксовано 100 епізодів, в яких фігурують грабіж і крадіжка. При цьому потрібно розуміти, що це число охоплює значно більшу кількість самих викрадених об’єктів. Як приклад, один епізод може стосуватись пограбування великої кількості будинків окремого котеджного містечка. Або ж мова може йти про свідчення мешканця населеного пункту, який повідомив про масове викрадення автівок.

Якщо казати про географію вчинюваних злочинів, то переважна кількість випадків розграбування населених пунктів була зафіксована в Ізюмському районі (67 епізодів), що складає дві третини від загальної кількості. На другому місці знаходяться населені пункти Харківського району (19 епізодів).

За часом внесення більшість епізодів потрапила до бази даних або під час окупації, або ж через короткий час після деокупації Харківської області. Однак, ХПГ й досі продовжує знаходити інформацію та отримувати свідчення мешканців щодо злочинів, які вчинялись під час контролю українських територій збройними силами РФ.

Юридична кваліфікація

Римський статут Міжнародного кримінального суду у відповідній ст. 8, що присвячена воєнним злочинам, передбачає відповідальність за розграбування міста або населеного пункту, навіть якщо його захоплено штурмом. Варто зауважити, що мова йде саме про звичайну крадіжку або грабіж майна, тобто коли військові забирали майно з метою подальшого особистого користування. Якщо ж, наприклад, якесь майно вилучалось суто для військових потреб, то відповідальність за даною статтею виключається.

Поділитися