Підхід Харківської правозахисної групи до документування злочинів і допомоги постраждалим від них

Йдеться про міжнародні злочини, вчинені росіянами з початку повномасштабної агресії.
Євген Захаров13 грудня 2023UA DE EN ES FR IT RU

Ілюстрація: Крикуненко Марія / ХПГ

Харківська правозахисна група (ХПГ) сформувала всесторонній та цілісний підхід до збору інформації про вчинені росіянами міжнародні злочини, документування та аналізу цих злочинів, допомоги правоохоронним органам у розслідуванні цих злочинів, надання правової, психологічної, грошової, гуманітарної, соціальної та медичної допомоги постраждалим від цих злочинів та інформування в Україні та поза її межами про ці злочини.

Зібрана інформація вводиться в базу даних, при цьому фіксується локація (геодані або адреса події злочину), дата події, тип та опис події, об’єкт атаки, надається попередня кваліфікація злочину за Римським статутом МКС, додаються персональні дані потерпілого, свідків, нападника, якщо вони є, і докази вчинення злочину: медіафайли (фото, відео), текстові документи тощо. Інформацію збирають громадські організації, які є членами ініціативи “Трибунал для Путіна”, і вони охоплюють всю територію країни. На сьогодні в базі даних близько 60 тисяч інцидентів злочинів, вчинених росіянами. На основі наших досліджень зібраної інформації ці злочини попередньо кваліфікуються як воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид.

Ілюстрація: Крикуненко Марія / ХПГ

Джерела поповнення бази — відкрита інформація в Інтернеті та прямі контакти з потерпілими та свідками. Очевидно, саме прямі контакти дають можливість зібрати інформацію і подати заяву про злочин до правоохоронних органів, розслідувати його. Тому важливо вміти знайти потерпілих від злочину та опитати їх з метою заповнення бази, відкриття розслідування та надання потерпілому потрібної допомоги.

Окрім роботи приймальні, таким механізмом пошуку є моніторингові візити до населених пунктів на деокупованій території, під час яких провадиться опитування потерпілих адвокатами ХПГ і з’ясовування, які види допомоги їм потрібні. Попередньо через орган місцевого самоврядування робиться оголошення про дату і час прийому, працівники відділу соціального захисту цього органу обдзвонюють постраждалих і запрошують на зустріч. У візиті беруть участь два юристи, які приймають людей паралельно, і психолог, який надає швидку психологічну допомогу. Одночасно четвертий учасник моніторингової групи фіксує руйнування в населеному пункті на фото та відео для бази даних. Візити в один і той же населений пункт здійснюються стільки разів, скільки потрібно, щоб опитати всіх постраждалих, які мешкають в ньому.

ХПГ почала такі моніторингові візити з 1 жовтня 2022 року. Станом на 1 грудня було проведено 170 візитів і проконсультовано понад 3600 постраждалих.

Слідуючи пріоритетам офісу Генерального прокурора, адвокати ХПГ готували заяви про злочини для національних правоохоронних органів:

  • відносно загиблих та поранених цивільних;
  • незаконно позбавлених свободи та зниклих безвісти цивільних;
  • військовополонених й цивільних ув’язнених, підданих в полоні катуванням і потім звільнених.

Станом на 1 грудня 2023 року в ХПГ розглядається 1300 кримінальних проваджень, в яких адвокати ХПГ представляють потерпілих, в тому числі:

  • 247 зниклих безвісти;
  • 158 катованих (включаючи 33 кейси сексуального насильства);
  • 427 вбитих цивільних;
  • 468 поранених цивільних.

Крім того, адвокати ХПГ подали близько 4000 заяв про злочин щодо втрати майна, які зареєстровані в ЄРДР, але поки що не розслідуються.

Ілюстрація: Крикуненко Марія / ХПГ

Адвокати ХПГ допомагають поліції та Службі безпеки України в проведенні слідчих дій, зокрема допитів постраждалих та свідків, організації проведення судово-медичних експертиз, впізнанні трупів, впізнанні підозрюваних та інших. Зокрема, наші адвокати встановили 9 обвинувачених серед російських військовополонених.

Потерпілим від злочинів пропонується надання комплексної допомоги, яка включає: гуманітарну допомогу (надання одноразової грошової допомоги, одягу, медикаментів, речей побутового вжитку), правову допомогу (надання правових консультацій, оплата послуг адвоката для представництва у національних органах України та Росії, міжнародних інстанціях, таких як Комітет ООН з прав людини, Робоча група ООН з питань свавільних затримань, Міжнародний кримінальний суд, надання психологічної допомоги (оплата психотерапевтичних консультацій довготривалого та короткотривалого характеру). Нижче про благодійні програми ХПГ детальніше.

Інформація, зібрана про злочини, узагальнюється у вигляді аналітичних статей та подань до офісу прокурора МКС. Ми подали вже п'ять таких подань, в першому і другому ми кваліфікуємо дії росіян в Маріуполі та примусову передачу дітей з України в Росією як геноцид, третє та четверте подання - про незаконні позбавлення волі та позасудові страти - як злочини проти людяності, і п'яте - обстріли цивільних об’єктів та цивільного населення - як низку воєнних злочинів. На черзі ще два подання: щодо насильницьких зникнень та катувань, які ми кваліфікуємо як злочини проти людяності.

Однак мало передавати цю інформацію лише фахівцям та тим, хто займається розслідуванням злочинів, як у нас у країні, так і за кордоном. Необхідно, щоб вона доходила до масового споживача інформації не лише в Україні, а й інших країнах. Тому ми створили сайт, присвячений воєнним злочинам, у якому є сім мовних версій: українська, російська, англійська, французька, німецька, італійська, іспанська.

Є у нас також проект “Голоси війни”. Ми беремо інтерв’ю у тих, хто постраждав від військових злочинів, і в тих, хто був свідком цих злочинів, в інших людей, яким є що розповісти про війну — військових, волонтерів, психологів, журналістів, художників, музикантів. Цих інтерв’ю у нас на сайті й нашому каналі в youtube вже близько трьох сотень, вони інформативні, багато розповідають про те, що у нас відбувається, і показують рівень взаємодопомоги та солідарності українців. Вони показують також, який терор на окупованих територіях влаштовують у нас російські військові, як брутально вони поводяться з мирними громадянами. Кращі інтерв’ю ми перекладаємо на інші мови. Голоси війни зараз звучать 9 мовами.

Ілюстрація: Крикуненко Марія / ХПГ

Також ми, мабуть, єдина організація в Україні, яка регулярно публікує інформацію про російські протести проти війни в Україні. З середини березня минулого року ми публікуємо щотижневий дайджест про такі протести.

Узагальнюючи, зауважу, що окремі компоненти нашого підходу дуже тісно пов’язані друг з другом і підтримують одне одного. Ми зацікавлені в розповсюдженні цього підходу на всі десять областей, в яких проводилися бойові дії.

Поділитися