Зміна демографії окупованих територій України у 2022-2023 рр.

З 2014 року на території України було вчинено надзвичайно велику кількість воєнних злочинів, злочинів проти людяності та інших грубих порушень прав людини.
Владислав Мирошниченко04 грудня 2023UA DE EN ES FR IT RU

[demography]

Багато з цих злочинів мають системний характер і реалізовуються Росією як послідовна державна політика. Одним із таких злочинів є зміна демографічного складу населення окупованих територій України.

Для початку варто наголосити, що така російська політика порушує міжнародне гуманітарне право, а саме — статтю 49 Конвенції про захист цивільного населення під час війни: “Окупаційна держава не повинна здійснювати переміщення або депортації частини свого громадянського населення на територію, яку вона окуповує”. Окрім цього, масове переселення росіян у Крим і депортацію українців звідти можна, ймовірно, вважати воєнним злочином відповідно до статті 8 (2) (а) (vii) Римського статуту МКС і злочином проти людяності згідно зі статтею 7 (1) (d).

Росія розпочала проводити таку політику одразу після окупації Криму. І, на превеликий жаль для нас, ця політика держави-окупанта виявилась успішною. За різними оцінками, у Крим із 2014 року незаконно прибуло до 800 000 громадян Росії, а близько 100 000 українців навпаки — покинули півострів. На території окупованого півострова ключовими елементами цієї політики були: пільгове іпотечне кредитування; переміщення російських військових, правоохоронців, державних, медичних та освітніх працівників, суддів та їхніх родин; видворення українців на материкову частину України; стимулювання переїзду українців на російську територію.

Ідентичну політику держава-агресор проводить на інших окупованих територіях після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Але, звичайно, на цей момент колонізаційна політика є не настільки успішною як в Криму, оскільки інтенсивність бойових дій не дозволяє мотивувати цивільних росіян масово переміщатися на окуповані території. Певним винятком можна вважати ті великі окуповані міста України, які розташовані відносно далеко від лінії фронту і які росіянами можуть вважатися “тиловими”, наприклад — Маріуполь. Окрім цього, заселення та відбудова таких міст є для Росії політичним проєктом, який має продемонструвати російській внутрішній аудиторії і бажано всьому світові, що міста під російською окупацією “процвітають”.

Найбільше інформації у відкритих джерелах міститься щодо реалізації цієї політики в окупованому Маріуполі. Зокрема, можна навести наступні дуже показові приклади з погляду намірів держави-окупанта:

  1. Міністерство будівництва та житлово-комунального господарства РФ заявило, що у 2022-2025 роках у Маріуполі планується побудувати понад 600 тисяч квадратних метрів житла багатоповерхових будинків. Будівництвом житла займається “военно-строительный комплекс минобороны России”, який одразу після окупації Маріуполя почав незаконне будівництво у місті;
  2. 1 липня 2023 року радник мера Маріуполя Петро Андрющенко заявив, що з моменту окупації в Маріуполь незаконно переселилось близько 40 000 росіян;
  3. За повідомленням Центру національного спротиву: “Ворог розробив “план розвитку” тимчасово окупованого Маріуполя, що передбачає збільшення його населення приблизно на 300 тисяч внаслідок міграції з РФ. Заплановані демографічні зміни мають бути втілені до 2035 року”.

Окрім цього, українська влада вже заявляла щодо ймовірної присутності на окупованій території російських вчителів.

Щодо намірів Російської Федерації сприяти зміні демографії окупованих територій також може свідчити наявність значної кількості оголошень на російських вебсайтах пошуку вакансій щодо набору людей з регіонів Росії та країн СНД для переїзду на роботу на окуповані території України. Тут, зокрема, мова йде про працівників будівельної сфери, правоохоронців, лікарів тощо. Частина з них укладає тимчасові контракти, але частина може залишитися на окупованих територіях України під спокусою зарплат, які часто в рази перевершують рівень в російських регіонах. Доволі промовистим є повідомлення Центру національного спротиву, що кількість незаконних мігрантів з Центральної Азії на окупованих територіях України вже сягнула 100 000 осіб.

За даними, наведеними в оперативній інформації Генерального штабу ЗСУ, “російські окупанти продовжують застосовувати практику штучного переселення та насильницької асиміляції українців на тимчасово захоплених територіях України. Так, у Генічеському районі Херсонської області окупанти розпочали примусове виселення до Росії українських громадян, які до цього часу не отримали або відмовились від отримання російського громадянства, зокрема і сімей з дітьми та осіб літнього віку. Їх місця проживання окупанти заселяють, зазвичай, представниками національних меншин із малозабезпечених верств населення РФ”.

Окремо варто наголосити на започаткуванні Російською Федерацією масштабної програми підтримки пільгового іпотечного кредитування для купівлі житла на окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей. Умови іпотечного кредитування на окупованих територіях та для осіб, які мешкають на цих територіях, є набагато привабливішими у порівнянні з іншими доступними програмами. Це безпосередньо сприятиме переїзду на окуповані території мешканців Росії та, одночасно, створює для українців з окупованих територій привабливі умови для переїзду в Росію. Запровадження такої програми могло відбутися лише з політичних мотивів, а беручи до уваги досвід імплементації подібної політики в окупованому Криму, можна з впевненістю констатувати, що пільгове іпотечне кредитування стане одних із головних стовпів колонізаційної політики Росії й на інших окупованих територіях України.

Підсумовуючи, варто зазначити, що нинішня російська політика зі зміни демографічного складу населення окупованих українських територій є безпосереднім продовженням політики, яка реалізовувалася з 2014 року, особливо в Криму. В умовах інтенсивних бойових дій та незаконно запровадженого росіянами на цих територіях “воєнного стану” потік російських мігрантів залишається відносно стриманим, тому процеси зі зміни демографічного складу населення відбуваються повільно і на цей момент не є сталими. Разом з тим не варто сумніватися, що у випадку “замороження” конфлікту сотні тисяч українців, які виїхали з окупованих територій, вже ніколи туди не повернуться, а на їхньому місці дуже швидко опиняться сотні тисяч громадян РФ.

Поділитися