‘Вам платити: ідентифікація винних у ракетному ударі по Краматорську та Біленькому 27 червня 2023 року’
Цю атаку слід кваліфікувати як воєнний злочин у вигляді невибіркового нападу.
Для встановлення цих даних Truth Hounds зібрали 22 свідчення очевидців та потерпілих, зокрема тих, кого до цього не опитували взагалі, а також дослідили характер руйнувань та місць влучання під час польової місії, провели OSINT-розвідку та проаналізували практики застосування міжнародного гуманітарного та кримінального права. Підготовлено дві версії розслідування, одна із яких містить додаткові деталі та призначена для українських органів правопорядку. Мета такого розділення — захистити сенситивну інформацію про обставини злочину та водночас забезпечити слідчі органи доказовою базою. Деталі, що містить не публічна версія розслідування, не впливають на висновки чи правову кваліфікацію інциденту.
Встановлення типу зброї та виконавців атаки
27 червня 2023 року о 19:32 по місту Краматорськ та о 19:33 по прилеглому до нього селищу Біленьке в Донецькій області було завдано подвійного ракетного удару. Як наслідок, 13 осіб загинуло, ще понад 60 — було поранено. Серед загиблих — документаторка Truth Hounds та членкиня українського ПЕН Вікторія Амеліна.
На основі аналізу характеру пошкоджень приміщення закладу “Ria Lounge” в Краматорську, параметрів вирви в селищі Біленькому, а також знайденого в ній фрагменту боєприпасу, свідчень очевидців та інших специфічних ознак — Truth Hounds довели, що ЗС РФ здійснили цю атаку, застосувавши крилаті ракети “Іскандер-К”.
Встановлені факти свідчать про те, що запуск ракет відбувався з південно-східного щодо населених пунктів напрямку — району, що перебуває в зоні відповідальності Південного військового округу ЗС РФ. До його складу входять чотири підрозділи, що мають на озброєнні оперативно-тактичні комплекси “Іскандер”. Однак, проаналізувавши місця їхнього перебування та напрямки ведення бойових дій на момент здійснення атаки, список можливих виконавців вдалося скоротити до одного підрозділу — 47-ої ракетної бригади 8-ої загальновійськової армії Збройних сил Російської Федерації, командування якою здійснює полковник Віталій Бобир.
Наявність законних військових цілей
Після опитування десяти очевидців та постраждалих з-поміж відвідувачів закладу та чотирьох співробітників “Ria Lounge”, які були на робочій зміні в день атаки, було встановлено, що в той день в кафе тривалий час на організованому приватному заході перебували до 40 військовослужбовців одного з підрозділів ЗСУ, включно з представниками його командування.
Захід був запланований за місяць до дня проведення і розділений на дві частини: візит перших відвідувачів з-поміж військовослужбовців був запланований на 13:00, а друга група мала прибути о 19:00. В обох випадках йшлося про групи по 20 осіб кожна. Однак не всі свідки були одностайні в тому, що друга група військових, що мала прибути ввечері, взагалі з’явилась того дня у закладі. Паралельно, в той самий час, ще один захід мав проводитися в селищі Біленькому, в місцевому закладі “Лагуна”, який розташований на розі вулиць Бєляєва та Софіївської. Друга ракета влучила за десять метрів від цього закладу.
У своєму розслідуванні Truth Hounds продемонстрували, що в день нападу відсоток військовослужбовців був високим: більшість опитаних одностайні в тому, що в основному залі “Ria Lounge” половину від загальної кількості відвідувачів становили українські військові. Крім того, як уже зазначалось, в день атаки в кафе були заплановані два урочисті заходи для військових в підвальному приміщенні ресторану. Зважаючи на те, що саме інформація про урочистості могла бути відома росіянам, можна обґрунтовано припустити, що у РФ могли бути підстави вважати ресторан “Ria Lounge” та кафе “Лагуна” легітимними об’єктами атаки.
Юридична кваліфікація
Попри присутність великого відсотка українських військовослужбовців серед відвідувачів “Ria Lounge” у вечір нападу, цю подвійну атаку на Краматорськ і Біленьке слід кваліфікувати як воєнний злочин у вигляді невибіркового нападу.
МГП не лише забороняє напади, спрямовані на цивільні об’єкти. Забороненими також є невибіркові напади, які супутньо потягнуть за собою “втрати життя серед цивільного населення, поранення цивільних осіб та шкоду цивільним об’єктам, або те й інше разом, які були б надмірними щодо конкретної й безпосередньої воєнної переваги”.
Об’єкт, який було уражено, був розташований у густонаселеному районі великого міста та використовувався як цивільними, так і військовими. Єдиними об’єктами, ураження яких могло бути законним, були українські військовослужбовці. Той факт, що ціль атаки була не статичною, а рухомою, мав змусити атакувальника здійснювати ретельний контроль за ціллю. Однак цього, як з’ясували розслідувачі Truth Hounds, росіяни не зробили.
Факт застосування крилатої ракети, зброї з високою руйнівною силою, свідчить, що виконавець знав про можливі наслідки й не бажав уникати надмірної шкоди, яку могла завдати (і таки завдала) ця атака.
Політ ракети, як було продемонстровано в розслідуванні, тривав приблизно 18 хвилин. Це дає змогу констатувати, що виконавці атаки на Краматорськ не мали контролю за ціллю між моментом запуску і влученням, а отже не могли достеменно знати, чи будуть іще військовослужбовці в приміщенні і хто саме постраждає від удару. Зрештою так і вийшло, число задокументованих втрат серед військовослужбовців не перевищує двох людей.
З огляду на значну руйнівну силу крилатих ракет, застосовуваних проти обʼєкта, розташованого в густонаселеному районі великого міста, а також враховуючи відсутність контролю за ціллю у проміжок між запуском ракети й моментом удару, Truth Hounds дійшли висновку, що атакувальник знав і не бажав уникати надмірної шкоди цивільним, яку могла завдати та, зрештою, завдала ця атака.
Комбінуючи широку зону ураження крилатих ракет з відсутністю контролю за ціллю з боку виконавців нападу, можна констатувати, що атаки на ресторан “Ria Lounge” та кафе “Лагуна” є невибірковими за своєю суттю.
Патерн використання ЗС РФ “Іскандерів”
Щобільше, розслідувана атака на м. Краматорськ і селище Біленьке це окремий інцидент в загальному патерні дій російської армії, про який вже можна говорити, як про встановлений. Він полягає в атаках на часто законні військові цілі, які сплановані й здійснені таким чином, щоб супутньо постраждало якомога більше цивільних.
Мета цього підходу полягає у поширенні серед цивільних страху перебування поруч з військовими. Для розколу українців, спрямованого на маргіналізацію війська і відділення його від інших частин суспільства.
До інших атак, які вкладаються в цей патерн, належать:
- 4 липня 2023 року — удар крилатою ракетою “Іскандер-К” по місту Первомайський Харківської області. Тоді ракета влучила неподалік церемонії прощання із загиблим військовослужбовцем спецпідрозділу “Кракен”.
- 19 серпня 2023 року — удар ракетою “Іскандер-К”, оснащеною неударним детонатором, по будівлі Чернігівського Драматичного театру. Попри те, що в театрі знаходилось обладнання і люди, які могли бути законними цілями для атаки, обраний тип детонатора свідчить про намір атакувальника уразити саме цивільних довкола обʼєкту атаки, ніж самих військових і виробників дронів всередині нього.
- 5 жовтня 2023 року — ЗС РФ з використанням балістичної ракети “Іскандер-М” атакували село Гроза на Харківщині. Тоді місцеві мешканці зібралися на перепоховання їхнього односельця військового в приміщенні місцевого кафе. У результаті того удару загинуло 59 цивільних осіб.
Джерело: Truth Hounds