Інформація про атаки на лікувальні заклади (24 лютого 2022 — 29 січня 2023 року, Харківська область)
Харківська правозахисна група веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Україні, зокрема, у Харкові та Харківській області.
У публікації досліджено зібрану ХПГ інформацію про випадки заподіяння шкоди госпіталям, іншим об’єктам медичної інфраструктури та медичному спецтранспорту на території Харківської області за період з 24 лютого 2022 по 29 січня 2023 року.
Загальна інформація про задокументовані інциденти
Протягом досліджуваного періоду Харківською правозахисною групою загалом було задокументовано 79 інцидентів, пов’язаних із руйнацією або пошкодженням лікарень, інших об’єктів медичної інфраструктури та спеціалізованого медичного транспорту.
Серед цих інцидентів загалом шкоду було заподіяно щонайменше 85 об’єктам на території Харківської області. За даними ХПГ, найбільше об’єктів медичного призначення за період постраждало у місті Харків — організацією була задокументована інформація про пошкодження щонайменше 26 об’єктів.
На території Харківського району області було зафіксовано випадки пошкодження 18 об’єктів медичної інфраструктури. Також, у Чугуївському та Ізюмському районах області було задокументовано пошкодження 13 та 12 об’єктів відповідно. У Куп’янському районі області зафіксована інформація про шкоду, нанесену щонайменше 10 об’єктам, та у Богодухівському районі — щонайменше 6.
Зокрема, протягом періоду документаторам та журналістам Харківської правозахисної групи вдалось зафіксувати свідчення та докази пошкоджень госпіталів, медичних центрів, центрів та відділень екстреної медичної допомоги, поліклінік, амбулаторій, перинатальних центрів та інших об’єктів медичної інфраструктури, а також спеціалізованих автомобілів “швидкої допомоги”.
Інформація про пошкодження госпіталів та інших місць зосередження хворих і поранених
Значна частина задокументованих інцидентів стосується руйнації чи заподіяння шкоди госпіталям та іншим місцям зосередження хворих і поранених. Відтак, загалом за період було задокументовано 64 такі інциденти.
Серед них майже половина (29) випадків стосуються заподіяння шкоди чи здійснення нападів на лікарні, розташовані на території області.
Окрім цього, за період документаторами та журналістами Харківської правозахисної групи було зібрано інформацію про ушкодження щонайменше 17 поліклінік та амбулаторій, 7 медичних центрів та приватних клінік, 6 центрів та відділень екстреної медичної допомоги та 5 інших закладів зазначеної категорії.
Зокрема, згідно з повідомленням голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова, 18 грудня окупанти вчергове вдарили по Куп’янщині. Внаслідок обстрілів у селищі міського типу Ківшарівка 31-річний фельдшер отримав осколкові поранення. Пошкоджень зазнала лікарня, вибиті вікна.
Також, як публікувало Суспільне, в ніч на 3 червня російські військові обстріляли Золочів Богодухівського району. Голова Золочівської громади Віктор Коваленко розказав, що “о 00:18 ракета радянського виробництва 1989 року влучила в терапевтичне відділення”. За словами Коваленка, приміщення повністю знищене, як і будівлі, що розташовані поруч — приміщення лікарні, стоматологічний кабінет, будинки.
Варто зазначити, що відповідно до статті 8 (2) (b) (ix) Римського статуту Міжнародного кримінального суду, умисне спрямування нападів на, зокрема, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями, є воєнним злочином.
У своїй діяльності по фіксації свідчень та доказів нанесення шкоди зазначеним об’єктам Харківська правозахисна група поєднує збір даних із публічних джерел із здійсненням моніторингових візитів для безпосереднього документування наслідків нападів та встановлення свідків зазначених інцидентів. Такий підхід дозволяє організації зібрати значний масив інформації, яка походить із різних джерел, та в подальшому мати можливість представити її у міжнародних судових процесах.
Інформація про пошкодження інших об’єктів медичної інфраструктури та медичного спецтранспорту
За досліджуваний період ХПГ зібрала інформацію про 15 інцидентів пошкодження інших об’єктів медичної інфраструктури та спеціалізованого медичного транспорту, у межах яких було задокументовано свідчення та докази нанесення шкоди 21 об’єкту зазначеної категорії.
З-поміж наведених даних, значну частину посідають випадки пошкодження медичного спецтранспорту — організація зафіксувала інформацію про щонайменше 11 таких інцидентів, де були задокументовані дані про пошкодження 17 карет “швидкої допомоги”. Також ХПГ зібрала інформацію про нанесену шкоду іншим об’єктам медичної та оздоровчої інфраструктури.
Згідно з повідомленням Суспільного, 28 жовтня російські окупанти обстріляли пункт “швидкої” у Дворічній, де розміщуються бригади екстреної медичної допомоги. У машин пошкоджене лобове скло та побиті двері.
Також, відповідно до публікації Дергачівської міської ради, 11 березня в результаті обстрілів міста Дергачі пошкоджень зазнали машини “швидкої допомоги”, будівлі Дергачівської центральної лікарні, міської ради, Дергачівського будинку культури, а також приватні будинки.
Вартує зазначення, що у тексті Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I) від 8 червня 1977 року термін “медичний персонал” включає, зокрема, як військовий, так і цивільний медичний персонал сторони, що перебуває у конфлікті, медичний персонал медичних формувань або санітарно-транспортних засобів, а також медичний персонал національних товариств Червоного Хреста та інших національних добровільних товариств допомоги, належним чином визнаних і уповноважених стороною, що перебуває у конфлікті (див. статтю 8 (с) Протоколу 1).
Відповідно до статті 12 (1) Протоколу I 1977 року, медичні формування в будь-який час користуються повагою й захистом і не можуть бути об’єктом нападу, а стаття 12 (2) визначає умови, за яких назване вище положення застосовується і до цивільних медичних формувань.
Висновки
Аналіз зібраної інформації дає підстави попередньо кваліфікувати зазначені вище діяння як порушення міжнародного гуманітарного права та як воєнні злочини за статтею 8 (2) (b) (ix) Римського статуту Міжнародного кримінального суду, а саме умисне спрямування нападів на госпіталі та місця зосередження хворих і поранених.
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США або УГСПЛ. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та ХПГ. У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів.
Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за телефоном +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт:usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: facebook.com/USAIDUkraine