Оцінки кримських школярів знижені за те, що вони не написали ‘листи подяки’ російським солдатам

Росія змушує дітей та їхніх вчителів складати листи солдатам, які вчиняють воєнні злочини з моменту повномасштабного вторгнення в Україну.
Галя Койнаш26 червня 2024UA DE EN ES FR RU

Кримських дітей змушують надсилати листи з висловленням “подяки” тим, хто вчинив такі злочини, як (зліва направо за годинниковою стрілкою) масові поховання в Маріуполі, вибух житлового будинку в Часовому Яру та відчайдушна втеча під російським вогнем з Ірпеня. From left, clockwise Letters of ’gratitude’ Crimean children are supposed to send to the perpetrators of crimes like those that led to the mass graves in Mariupol, the bombing of an apartment block in Chasiv Yar and the desperate flight under Russian fire from Irpin. Крымских детей заставляют отправлять письма с выражением “благодарности” тем, кто совершил такие преступления, как (слева направо по часовой стрелке) массовые захоронения в Мариуполе, взрыв жилого дома в Часовом Яру и отчаянное бегство под российским огнём из Ирпеня.

Кримських дітей змушують надсилати листи з висловленням “подяки” тим, хто вчинив такі злочини, як (зліва направо за годинниковою стрілкою) масові поховання в Маріуполі, вибух житлового будинку в Часовому Яру та відчайдушна втеча під російським вогнем з Ірпеня.

Ініціатива “Кримський дискурс” дізналася, що учням шкіл в окупованому Росією Криму знизили оцінки за підсумками року за те, що вони не написали листи з “подяками” солдатам, які ведуть війну проти України. За їхніми даними, як мінімум у трьох випадках вчителі відкрито говорили учням, за що їх так карають.

Незалежна перевірка такої інформації неможлива, оскільки учням або їхнім батькам загрожує небезпека, якщо їхні імена буде опубліковано, а вчителі будуть однозначно заперечувати будь-який зв’язок. Однак такі репресії були б типовими, враховуючи заходи, застосовані з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну для того, щоб змусити українських дітей на окупованій території “дякувати” солдатам, які вбивають інших українців.

Про примусове написання листів вперше повідомила Кримська правозахисна група у квітні 2022 року. Вчителька однієї з кримських шкіл розповіла, що в кожному класі цілий урок має бути присвячений такому “листу солдатові”. Кожній школі було оголошено необхідну кількість таких листів відповідно до кількості учнів. Крім того, в шкільних чатах батьків запитували, чи не написав хто-небудь з дітей такі листи.

Аналогічні листи, написані дітьми, завербованими в російську мілітаристську “Юнармію”, були розміщені на російських окупаційних пропагандистських сайтах. Останні, звісно, нічого не говорять ані про методи примусу, застосовані для отримання листів, ані про залучення дітей до “армії”, яку з повним правом порівнюють з нацистським “Гітлер’югендом”. У вересні 2022 року пропагандистська газета “Кримські вісті” хизувалася тим, що в одному з районів було отримано понад 600 листів “на підтримку збройних сил Російської Федерації ‘захисникам Вітчизни’”. Газета стверджувала, що “школярі та їхні батьки, вчителі та співробітники навчальних закладів пишуть солдатам слова подяки та підтримки”.

У лютому 2023 року Кримськотатарський ресурсний центр розмістив копію листа, розісланого вчителям, в якому містився заклик до учнів намалювати малюнки та написати листи росіянам, які беруть участь у тому, що держава-агресор називає евфемістичним терміном “спеціальна воєнна операція”. Листи та малюнки дітей, чиї батьки були мобілізовані, мали бути опубліковані в “Кримській правді”. Така мобілізація — ще один воєнний злочин Росії на окупованій українській території. Кримськотатарський ресурсний центр попереджає вчителів, що, беручи участь у таких кампаніях, вони “стають співучасниками злочину проти людяності та несуть кримінальну відповідальність”.

Росія здійснює жахливі злочини, промиваючи мізки дітям на окупованій території та намагаючись змусити їх підтримувати та навіть воювати за країну, яка вторглася на територію України та окуповує її. Однак слід зазначити, що після повномасштабного вторгнення будь-яке вираження підтримки Україні чи незгода з російською агресією може призвести як мінімум до звільнення з роботи та адміністративного переслідування, а цілком можливо — до кримінального переслідування та ув’язнення. Викладач Андрій Бєлозеров був звільнений з інституту, а потім притягнутий до відповідальності та засуджений, спочатку за адміністративним, а потім за кримінальним звинуваченням у “неодноразових публічних діях, спрямованих на дискредитацію збройних сил Росії”. Наприклад, він виконував (патріотичні) українські пісні та розміщував у соціальних мережах правдиву інформацію про російські бомбардування та вбивства мирних жителів (подробиці тут).

Кримський дискурс також зафіксував п’ять випадків, коли школярам забороняли приносити повітряні кулі у кольорах українського прапора на заходи “останнього дзвоника” наприкінці навчального року. Їм також заборонили приносити стрічки з написами кримськотатарською мовою та кольорами кримськотатарського прапора, нібито через схожість поєднання жовтого та синього кольорів з національним прапором України. Однак, у двох випадках дітям забороняли розмахувати кримськотатарським прапором, пояснюючи це тим, що він не є “державним символом Російської Федерації”. У той час як кількість можливих звинувачень збільшилася після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а український прапор у вікні може призвести до звинувачення у “дискредитації російської армії”, практично одразу після вторгнення Росії до Криму та його анексії було запроваджено ефективну, хоч і не офіційну, заборону на публічну демонстрацію як українського, так і кримськотатарського прапорів.

Поділитися