За понад рік війни від російських обстрілів загинули, були поранені чи зникли безвісти 24 637 цивільних
Раніше ми публікували аналітику щодо обстрілів цивільних об’єктів російською армією. У цьому тексті ми зібрали інформацію щодо страждань цивільного населення від обстрілів Росії за період лютий 2022 — квітень 2023.
Станом на 30.04.2023 у базі даних T4P зафіксовано 24 637 жертв серед цивільних (вбитих, поранених і зниклих безвісти). У більшості випадків (приблизно 90%) ці жертви були спричинені обстрілами.
Найбільше цивільне населення страждало і страждає у прикордонних областях, де російській армії вдавалося просуватися.
Ініціативі T4P вдалося ідентифікувати 2404 потерпілих, 1628 загиблих та 776 свідків різних видів обстрілів. Їхні особисті та контактні дані занесені до закритої бази даних, а юристи працюють із потерпілими та свідками для належної фіксації злочинів.
Статистика ООН
Упродовж цієї фази конфлікту, з 24-го лютого 2022-го року до 15-го лютого 2023-го року, Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало та оприлюднило інформацію про 8 006 загиблих і 13 287 поранених цивільних осіб в Україні. Серед дорослих жертв, стать яких була відома, 61 відсоток становлять чоловіки та 39,9% — жінки. Щонайменше 487 дітей загинули, 954 були поранені. УВКПЛ вважає, що реальні числа значно вищі, адже у підрахунку не враховані ті місцевості, де велися інтенсивні бойові дії, та які зараз контролює РФ, зокрема Маріуполь, Золоте, Сєверодонецьк.
Майже 18 мільйонів людей в Україні потребують гуманітарної допомоги, причому в особливо важких умовах вони опинилися протягом зимових місяців. Конфлікт вплинув на право людей на охорону здоров’я, освіту, належне житло, харчування та воду. Особливо постраждали деякі вразливі групи населення — люди похилого віку, діти, особи з інвалідністю та представники меншин. Конфлікт не оминув жодного регіону країни.
За оцінками УВКПЛ, 90,3% жертв серед цивільного населення було спричинено застосуванням вибухової зброї, зокрема, обстрілами з артилерійської зброї, крилатими та балістичними ракетами, авіаударами. Більшість із них сталися в населених районах. Унаслідок таких атак було пошкоджено або зруйновано тисячі житлових будинків, понад 3000 навчальних закладів і понад 600 медичних установ. Систематичні напади на енергетичні об’єкти протягом певних періодів позбавляли значну частину цивільного населення доступу до електроенергії, води, систем санітарії, опалення і телекомунікацій, а також ускладнювали доступ до послуг у сфері охорони здоров’я та освіти.
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США або УГСПЛ. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та ХПГ. У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів.
Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за телефоном +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт:usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: facebook.com/USAIDUkraine