Катування українських військовополонених та цивільних ув’язнених

Сьогодні — Міжнародний день захисту жертв катувань. Наводимо зібрані дані про катування, вчинені росіянами у 2022-2023 роках.
Євген Захаров26 червня 2023UA DE EN ES FR IT RU

Катівня в Ізюмі, 19 вересня 2022 року. © Олександра Новосел / Суспільне Пыточная в Изюме, 19 сентября 2022 года. © Александра Новосел / Суспільне

Катівня в Ізюмі, 19 вересня 2022 року. © Олександра Новосел / Суспільне

З початком повномасштабного вторгнення катування росіянами українських військовополонених та цивільних ув’язнених на окупованих територіях стало масовим явищем. Майже кожен, хто опинився під вартою, був підданий катуванням — іншого працівники Харківської правозахисної групи (ХПГ), які допомагають жертвам воєнних злочинів, не бачили. Жертвами катувань стають літні люди, жінки і навіть діти. Проте упевнитися в цьому можна тільки тоді, коли люди звільнені з під-варти і повернулися на підконтрольну уряду територію країни, тобто у порівняно невеликій кількості випадків. В базі даних ініціативи “Трибунал для Путіна” (Т4Р) задокументовано 538 випадків катувань (в тому числі 12 неповнолітніх), водночас кількість цивільних ув’язнених в базі Т4Р, незаконно затриманих або зниклих безвісти, близько п’яти тисяч. Але і ця цифра значно менше реальної кількості цивільних бранців, яка сягає майже 20 тисяч. Дізнатися, де саме знаходяться в’язні, вкрай важко.

Найбільше інцидентів катувань в базі Т4Р зафіксовано в Харківській області — 278, в тому числі шість дітей. Далі йдуть Київська область — 72 випадки (дві дитини), Чернігівська — 58 (три дитини), Херсонська та Донецька області — по 32 випадки, Запорізька область — 23 випадки (одна дитина). У Сумській області задокументовано 18 випадків катувань, Миколаївській — 16, Луганській — 6 випадків.

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури Прибор для пытки током — телефонный аппарат ТА-57. Фото с фейсбук-страницы Харьковской областной прокуратуры

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури

Найбільший ризик потрапити в неволю на окупованій території і бути підданим катуванням мають учасники бойових дій у 2014-2021 рр., прикордонники, рятувальники, інші працівники органів державної влади та місцевого самоврядування, депутати місцевих рад, а також відомі в своїх місцевостях люди — підприємці, громадські діячі, журналісти і навіть священники. Їх спочатку найчастіше утримують під вартою в приміщеннях, геть непридатних для тримання в’язнів, що само по собі може бути кваліфіковано як катування умовами тримання. В Харківській області після звільнення було знайдено 25 таких катівень, де мучили людей — в Ізюмі, Куп’янську, Балаклії, Вовчанську та інших місцях. Опис деяких з цих катівень та свідчення постраждалих в них можна знайти на сайті ХПГ.

Адвокати ХПГ представляють інтереси 90 потерпілих від катувань, серед яких — 13 жінок та 77 чоловіків, в тому числі один хлопчик. Близько 20 жертв катувань мають вік близько 60 та більше. Сексуальному насильству були піддані 19 жертв: 12 жінок, 6 чоловіків та один хлопчик. Завдяки пошуку та опитуванню свідків адвокатам ХПГ вдалося встановити дев’ять катів, яких притягли до відповідальності. Адвокати ХПГ працюють у тісній співпраці з органами прокуратури та слідчих управлінь СБУ в Харківській та Київській областях.

Окрім правової допомоги, ХПГ надає постраждалим від катувань також психологічну та благодійну, а в окремих випадках — медичну допомогу. Також ми сприяємо проведенню судово-медичної експертизи, а психологи ХПГ готують для органів прокуратури Amicus Curiae (висновок спеціаліста) на основі Стамбульського протоколу в оновленій версії 2022 року про психологічний стан постраждалих від катувань.

Поділитися