Допомога людям та фіксування злочинів Росії: робота Харківської правозахисної групи у 2022 році

Директор організації Євген Захаров пригадує, із якими викликами довелося зіткнутися у 2022 році та наскільки важливу роль грають правозахисники під час війни.
Євген Захаров22 січня 2023UA DE EN ES FR IT RU

[khpg logo логотип хпг]

2022 року робота правозахисників України докорінно змінилася.

Росія розпочала повномасштабну війну, щоб знищити українську державу та всіх, хто її захищає та підтримує. І для цього було обрано стратегію випаленої землі: кожне місто, яке чинило опір російським атакам, вже на другий день зазнавало бомбардувань і повітряних ударів, причому атакували цивільне населення та цивільні об’єкти. Це Маріуполь, Харків, Охтирка, Миколаїв, Херсон, Сєвєродонецьк, Бахмут, Ізюм, Куп’янськ та інші місцевості. З’явилися десятки тисяч убитих та поранених цивільних осіб, десятки тисяч зруйнованих будівель, мільйони біженців.

Правозахисні організації одразу ж зайнялися допомогою армії та цивільним, як і все громадянське суспільство України в цілому. Волонтерський рух у нас безпрецедентний.

Але правозахисники мають свої специфічні завдання. Уже через тиждень після початку війни ми зайнялися документуванням скоєних злочинів, щоб зібрати інформацію для їхнього розслідування та притягнення до відповідальності тих, хто давав та виконував злочинні накази. Організації, що увійшли в ініціативу “Трибунал для Путіна” (Т4Р), розділили всю територію країни та збирають інформацію за єдиною схемою у своїх регіонах, вона записується в єдину базу даних. На сьогодні у базі понад 30 500 інцидентів ймовірних воєнних злочинів. Їх статистику можна переглянути на створеному нами сайті t4pua.org сімома мовами.

База даних формується з інформації, отриманої з відкритих джерел та прямих контактів із жертвами та свідками. Жертвам надається правова допомога. Адвокати ХПГ подали близько 1000 заяв про злочини до національних правоохоронних органів, за ними відкрито кримінальні провадження, і постраждалі набули статусу потерпілих. З них 350 кримінальних проваджень пов’язані з масовою загибеллю та пораненнями від бомбардувань, повітряних атак, мін та вогнепальної зброї, незаконним позбавленням волі та викраденням цивільних осіб, катуваннями. Ці злочини розслідуються у першу чергу. У Харківській області ми допомагаємо у цьому слідчому управлінню СБУ. На основі цих справ також готуються заяви до міжнародних юрисдикцій.

Не менш важливо інформувати про те, що відбувається в Україні. Я вже говорив про створення сайту на семи мовах, багато інформації розміщується на сайті ХПГ khpg.org. Зокрема, ми публікуємо щотижневі дайджести подій в Україні та російських протестів проти війни в Україні українською та англійською мовами. У березні ми почали брати інтерв’ю у жертв і свідків злочинів, поміщаючи їх у розділ “Голоси війни”. Наразі там близько 120 інтерв’ю українською мовою, 60 інтерв’ю російською та англійською мовами. А незабаром голоси війни зазвучать дев’ятьма мовами!

Не менш, ніж юридична, важлива психологічна допомога, вона необхідна великій кількості людей, які пережили травму. ХПГ відкрила центр психологічної допомоги у Харкові, а з початку цього року такі центри відкриваються у Києві та Львові. При цьому ми маємо намір побудувати таку модель, коли людина, яка звернулася до нас, отримує ті види допомоги, які їй необхідні: правову, психологічну, благодійну, гуманітарну, медичну. У Харкові вона вже працює: кабінети для прийому юристів та психологів просто поруч, є домовленість із медичними установами, з бюро судово-медичної експертизи про перенаправлення тих, кому їхня допомога необхідна.

У цьому контексті дуже ефективні регулярні поїздки на деокуповану територію з метою збирання інформації про злочини та надання допомоги  постраждалим. З вересня три групи співробітників ХПГ їздять до Харківської області практично щодня.

Таку ж модель ми маємо намір перенести й у Київську та Львівську області.

У ХПГ діє п’ять програм благодійної та гуманітарної допомоги для різних груп:

  1. Сім’ї, які опинилися у складній соціальній ситуації (хворі, багатодітні сім’ї, сім’ї, у яких є загиблі та поранені, сім’ї, що втратили все майно, яким потрібна евакуація і т.д.).
  2. Засуджені, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі: там були великі проблеми і до війни, з війною вони лише посилилися.
  3. Участь у програмі “Повернемо тепло та світло Україні”.
  4. Сім’ї, де є загиблий чи поранений — допомога буде надана 1000 сімей (180 вже отримали).
  5. Допомога 2000 сім’ям цивільних загиблих: половина Нобелівської премії миру 2022 року, присудженої “Меморіалу”, рішенням правління “Міжнародного Меморіалу” буде передана ХПГ з цією метою.

Примітка: Харківська правозахисна група є однією з найстаріших і найвідоміших правозахисних організацій в Україні. Організація займається як юридичним захистом у конкретних справах, так і просуванням свободи і прав людини на рівні держави. У березні 2022 року на фоні агресивного вторгнення Росії до України Харківська правозахисна група разом з іншими організаціями стала співзасновницею T4P — ініціативи зі збору даних про воєнні злочини.

Поділитися