Організація-учасниця T4P отримує Нобелівську премію миру 2022

Центр громадянських свобод став першим в історії лавреатом премії з України.
07 жовтня 2022

Ілюстрація: Niklas Elmehel/The Nobel Prize Illustration: Niklas Elmehel/The Nobel Prize Иллюстрация: Niklas Elmehel/The Nobel Prize

Ілюстрація: Niklas Elmehel/The Nobel Prize

7 жовтня Норвезький нобелівський комітет оголосив лавреатів Нобелівської премії миру у 2022 році. Ними стали Міжнародний Меморіал, білоруський правозахисник Олесь Біляцький та Центр громадянських свобод — українська правозахисна організація, яка у березні 2022 року стала однією із засновниць ініціативи T4P (Трибунал для Путіна).

Нобелівський комітет відзначив, що лавреати доклали “визначні зусилля для документування воєнних злочинів, порушень прав людини та зловживань владою”.

Олесь Біляцький — засновник правозахисного центру “Весна”, однієї з найвпливовіших організацій, що захищає права людини в Білорусі. Через політичні репресії організація не може легально функціонувати в країні. Сам Біляцький з 2021 року перебуває в ув’язненні.

Меморіал бере свій початок із дисидентського руху в Радянському Союзі. Один із засновників організацій — Андрій Сахаров, лавреат Нобелівської премії миру у 1975 році.

Харківська правозахисна група, яка також є засновницею T4P, була створена як відділення Меморіалу в Харкові і фактично досі залишається “Українським Меморіалом”. Директор ХПГ Євген Захаров є членом правління Міжнародного Меморіалу з 1994 року.

У 2021 році російські суди ліквідували “Міжнародний Меморіал” та Правозахисний центр “Меморіал” як юридичні особи. Зараз відбувається створення “Нового Міжнародного Меморіалу”.

Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук після оголошення лавреатів премії миру закликала реформувати систему міжнародного миру та безпеки.

“Якщо ми не хочемо жити у світі, де правила визначає той, хто має більш потужний військовий потенціал, а не верховенство права, такий стан речей належить змінити”, — написала Олександра Матвійчук у фейсбуці. Центр громадянських свобод отримав нагороду напередодні її дня народження, ставши першим номінантом премії в Україні.

У 2021 році Нобелівську премію миру отримав головний редактор російської “Нової газети” Дмитро Муратов. Через відмову називати російське вторгнення до України “спецоперацією”, а не “війною”, видання було змушене припинити роботу в Росії.

Сам Дмитро Муратов на фоні війни в Україні оголосив про продаж своєї нобелівської медалі. Отримані на аукціоні 103,5 млн спрямовуються на допомогу українським дітям-біженцям та їхнім родинам.

Поділитися