Як притягнути Росію за злочини проти довкілля у морі: огляд Конвенції з морського права

Російські ракети та міни не лише загрожують цивільним, а й шкодять екології Чорного та Азовського морів.
13 серпня 2022UA DE EN ES FR IT RU

Фото: Depositphotos [морські міни морська міна sea mines] Foto: Depositphotos Photo: Depositphotos Foto: Depositphotos Photo: Depositphotos Foto: Depositphotos Фото: Depositphotos

Фото: Depositphotos

З моменту повномасштабної війни, яку розпочала Російська Федерація проти України, російські військові вчиняють злочини по усій території Україні, у тому числі в акваторії Чорного та Азовського морів, чим завдають значну шкоду морській екосистемі.

Ще в перші дні війни російські військові кораблі незаконно увійшли у територіальне море України, порушивши установлені правила заходження в ці води, та кожного дня порушують закони та правила прибережної держави.

Зокрема, здійснюють ракетні обстріли зі своїх кораблів, які незаконно знаходяться в прибережній території України. Частина випущених ракет не дістає своїх цілей та падає прямо у морські води. Розриваючись під час падіння, ці ракети завдають значну шкоду живим ресурсам та життю в морі.

Також Росія вдалась до замінування акваторії Чорного моря – від Босфору та Одеси, а пізніше і акваторії Азовського моря. Використання Росією дрейфуючих морських мін загрожує, перш за все, цивільному судноплавству та людському життю, а також екосистемі у всій акваторії не тільки Чорного моря та Азовського морів, але й Керченської та Чорноморських проток.

Ще до повномасштабного військового вторгнення Росія заблокувала українські морські порти, чим здійснила морську блокаду, яка діє і до сьогодні.

Через збройну агресію Росії майже кожного дня фіксуються випадки поховання у територіальному морі України знищених суден та літальних апаратів, які також завдають шкоду екосистемі Чорного та Азовського морів.

Такі дії Росії, яка несе відповідальність за дії своїх військових кораблів, є прямим порушенням норм Міжнародного морського права, зокрема Конвенції ООН з морського права 1982 року (UNCLOS), яка ратифікована Федеральним законом РФ від 26 квітня 1997 року № 30-ФЗ.

Підписавши та ратифікувавши відповідну Конвенцію, Росія стала державою-учасницею та погодилась на обов’язковість для неї цієї Конвенції і для якої ця Конвенція є чинною, що визначено статті 1 Конвенції.

Повний текст аналітичного огляду українською мовою можна завантажити за цим посиланням.

Поділитися