Рік повномасштабної російсько-української війни: Харківська область

За рік ХПГ задокументувала на території Харківської області 9252 міжнародні злочини. За типом події найбільше було зафіксовано інцидентів, пов’язаних з обстрілами або бомбардуваннями  — щонайменше 6048.
Владислав Должко02 березня 2023UA DE EN ES FR RU

© Марія Крикуненко / ХПГ © Мария Крикуненко / ХПГ

© Марія Крикуненко / ХПГ

Харківська правозахисна група (ХПГ) веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами у Харківській області.

У даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у Харківській області протягом цього року та були задокументовані ХПГ у базі даних ініціативи “T4P”.

Повна версія цієї публікації доступна на сайті ХПГ.

Загальна інформація про задокументовані інциденти

За рік повномасштабної російсько-української війни ХПГ було задокументовано 9252 інциденти на території Харківської області. Майже дві третини з цих інцидентів пов’язані з обстрілами або бомбардуваннями — за період зафіксовано 6048 таких епізодів.

Географічно найбільше інцидентів (2669) було задокументовано на території міста Харків. На території Харківського району області ХПГ зафіксувало інформацію ще про 2335 інцидентів. У Ізюмському районі було задокументовано 2236 інцидентів, у Куп’янському районі — 802 інциденти, у Чугуївському районі — 733 інциденти, у Богодухівському районі — 388 інцидентів, у Лозівському та Красноградському районах — 51 та 14 інцидентів відповідно.

Воєнні злочини на Харківщині за рік повномасштабної війни © Сергій Приткін / ХПГ

Воєнні злочини на Харківщині за рік повномасштабної війни © Сергій Приткін / ХПГ

Хронологічно за період з 24 лютого по 31 березня 2022 року було зафіксовано найбільшу кількість (2449) інцидентів, що становить більше чверті від загальної кількості усіх задокументованих на території області.

З 1 квітня до кінця весни 2022 року було задокументовано 1544 інциденти, влітку 2022 року — ще 1338 інцидентів. Восени 2022 року до бази даних “T4P” була додана інформація про 638 інцидентів по Харківській області; з 1 грудня 2022 по 23 лютого 2023 року було зафіксовано ще 267 інцидентів.

Хронологія задокументованих інцидентів

Хронологія задокументованих інцидентів

У процесі збору інформації ХПГ фокусується на персональних контактах із безпосередніми жертвами чи свідками міжнародних злочинів, що дає можливість ефективно документувати дані, які можуть бути використані у майбутніх судових процесах.

На території Харківської області ХПГ зафіксувала персональні дані 3550 свідків та жертв міжнародних злочинів, ймовірно вчинених російськими окупантами, а також 10 вірогідних виконавців таких злочинів. Загалом по області було зібрано персональні дані 2702 потерпілих осіб, 457 свідків та 391 загиблого.

Варто зазначити, що за згодою особи, яка контактує із ХПГ, її історія також може бути записана у вигляді інтерв’ю та опублікована у текстовому вигляді на сайті ХПГ у відповідному розділі “Голоси війни” та/або у відео-форматі на YouTube каналі організації.

Інформація про жертви серед цивільного населення

За рік повномасштабної російсько-української війни ХПГ задокументувала на території Харківської області 3573 інциденти, пов’язані із втратами серед цивільного населення чи порушенням прав цивільних осіб, у межах яких оброблено інформацію про 6395 осіб, які стали жертвами міжнародних злочинів, ймовірно вчинених російськими окупантами. Серед цих осіб, за наявними даними, щонайменше 295 — діти[1].

Загалом було задокументовано 847 інцидентів, пов’язаних із загибеллю цивільних осіб (1609 загиблих, з яких 93 дитини), 754 інциденти, пов’язані із пораненням чи іншою шкодою для здоров’я (1840 постраждалих, з яких 88 дітей) та 1629 інцидентів, пов’язаних зі зникненням (1967 зниклих, з яких 86 дітей).

Також у повній версії публікації наведені дані стосовно інцидентів, пов’язаних із зґвалтуваннями та іншими порушеннями прав людини, а також інформація про постраждалих дітей.

Інформація про об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

Протягом звітного періоду ХПГ задокументувало дані про знищення чи пошкодження внаслідок бойових дій 7588 об’єктів цивільної інфраструктури на території Харківської області.

Найбільша кількість об’єктів (4759) є будівлями житлово-побутового призначення. Також, організація документує пошкодження більше 12 категорій та підкатегорій цивільних об’єктів, зокрема, освітньо-виховного (315 об’єктів), лікувально-оздоровчого (71), комерційно-виробничого призначення (901), транспортної інфраструктури (237), інфраструктури життєзабезпечення (123) та інші.

Об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень внаслідок бойових дій

Об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень внаслідок бойових дій

Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За рік повномасштабної російсько-української війни команда ХПГ задокументувала інформацію про 9252 інциденти на території Харківської області, з яких 6048 інцидентів стосуються обстрілів та бомбардувань. Також значна кількість інцидентів (1642) пов’язані із зникненнями безвісти.

Окрім цього, на території області за період було зафіксовано 234 інциденти використання цивільного населення як “живий щит”, 221 інцидент катування та нелюдського поводження, 207 інцидентів жорстокого позбавлення свободи та інші.

Під час збору інформації ХПГ здійснює попередню кваліфікацію інцидентів відповідно до положень Римського статуту Міжнародного кримінального суду (РС МКС). Повна версія узагальнення містить інформацію щодо кількості попередньо кваліфікованих інцидентів.

Типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

Типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

Висновки

Проаналізувавши задокументовану інформацію можна стверджувати, що за рік повномасштабної російсько-української війни мала місце значна кількість подій, які можуть бути попередньо кваліфіковані як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами, зокрема, як воєнні злочини згідно зі статтею 8 (2) (a) та (b) РС МКС, як злочини проти людяності згідно зі статтею 7 (1) РС МКС, а також як геноцид згідно зі статтею 6 РС МКС.

ХПГ продовжує документувати та досліджувати інформацію з метою формування, представлення та аргументування відповідних правових позицій у межах міжнародних процедур кримінального розслідування та діяльності міжнародних судових установ.


ХПГ висловлює подяку донорам, зокрема, Європейському Союзу, People in Need, Prague Civil Society Centre, OpenArchive, Посольству США, USAID, DIGNITY — Danish Institute Against Torture, Panorama Global та індивідуальним благодійникам, без яких уся робота організації, була б нездійсненною або здійсненною у значно скромніших масштабах.


[1] Інформація про кількість постраждалих дітей перевіряється додатково.

Поділитися