Інформація про пошкодження чи знищення історичних пам'яток та релігійних споруд (24 лютого — 15 листопада 2022 року, Харківська область)

Зруйновано музей Григорія Сковороди, постраждали меморіальний комплекс пам’яті жертв Голокосту, найдавніший православний храм Харкова та мечеть.
Владислав Должко27 листопада 2022UA DE EN ES FR RU

Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди © Харківська обласна державна адміністрація Национальный литературно-мемориальный музей Григория Сковороды © Харьковская областная государственная администрация

Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди © Харківська обласна державна адміністрація

Харківська правозахисна група веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Україні, зокрема, у Харкові та Харківській області.

У даній публікації буде досліджено зібрану нашою організацією інформацію, яка стосується пошкодження чи знищення історичних пам'яток та будівель, призначених для релігійних та мистецьких цілей на території Харківської області за період з 24 лютого по 15 листопада 2022 року. Інформація у цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

Детальний опис подій за період з 24 лютого по 15 листопада 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації міститься у щоденних хроніках подій за цей період. Збір та доповнення інформації триває. Просимо очевидців надсилати нам інформацію за формою, що додається.

Інформація про пошкодження чи знищення історичних пам’яток

Протягом досліджуваного періоду було задокументовано щонайменше 33 випадки пошкодження чи знищення історичних пам’яток на території Харківської області. Варто зазначити, що стосовно більшості із наведених інцидентів нам вже вдалося встановити передбачений законодавством унікальний охоронний номер об’єкта, який зазнав пошкоджень або був знищений.

Серед зазначених випадків ми задокументували пошкодження як загальнонаціональних пам’яток, так і пам’яток місцевого значення. Із зафіксованих інцидентів щонайменше 8 стосуються пошкодження чи знищення історичних пам’ятників. Також, щонайменше ще 8 із задокументованих історичних пам’яток є житловими будинками, а щонайменше 3 — будівлями закладів культури.

Згідно з повідомленням Міністерства оборони України та матеріалом Суспільного, російські окупанти обстріляли та пошкодили Меморіал жертвам Голокосту в Дробицькому Яру на околиці Харкова.

Меморіальний комплекс “Дробицький Яр” © Суспільне Харків Мемориальный комплекс “Дробицкий Яр” © Суспільне Харків

Меморіальний комплекс “Дробицький Яр” © Суспільне Харків

За інформацією начальника Управління молоді, спорту та іміджевих проєктів Ізюмської міської ради Максима Стрельника та матеріалом Суспільне Культура, у місті Ізюмі на Харківщині внаслідок авіабомбардувань російської армії було зруйновано монумент “Атака”, споруджений у 1988 році на честь солдатів, які загинули у Другій світовій війні.

Інформація про пошкодження чи знищення будівель, призначених для релігійних цілей

За досліджуваний період нашій організації вдалося зібрати інформацію про щонайменше 51 випадок, пов’язаний із пошкодженням чи знищенням будівель чи споруд, призначених для релігійних цілей.

За географічним критерієм зазначені інциденти можливо розподілити наступним чином. На території міста Харкова було зафіксовано 19 інцидентів, пов’язаних із пошкодженням релігійних будівель та споруд, а на території області — 32 випадки.

Відповідно до зібраних даних, на території Харківської області найбільше постраждали Харківський район, де було зафіксовано 13 випадків знищення чи пошкодження релігійних будівель, та Ізюмський район — 10 інцидентів. Також було задокументовано 4 випадки у Богодухівському районі, 3 — у Чугуївському та 1 — у Куп’янському.

Усі інциденти, які були задокументовані за досліджуваний період, можна хронологічно розподілити наступним чином. Протягом періоду з 24 лютого по 31 травня 2022 року було зафіксовано загалом 42 випадки пошкодження будівель чи споруд релігійного призначення на території Харківської області, що становить загалом 82% від усіх задокументованих нами інцидентів у цій групі.

Зокрема, згідно з повідомленням Української правди, у Харкові від обстрілів постраждала будівля Свято-Успенського собору — найдавнішого православного храму міста Харкова, який є пам’яткою архітектури національного значення (собор заснований у середині XVII століття, а сучасна будівля зведена в 1771-1777 роках).

Свято-Успенський собор © eparchia.kharkov.ua Свято-Успенский собор © eparchia.kharkov.ua

Свято-Успенський собор © eparchia.kharkov.ua

Також, за інформацією Харківської обласної прокуратури та матеріалом Суспільного, 20 липня близько 9:30 ранку окупанти обстріляли, попередньо, із реактивних систем залпового вогню “Ураган”, Київський район м. Харкова, внаслідок чого загинули подружжя та 13-річний хлопчик, а його 15-річна сестра отримала поранення. Від цього обстрілу було частково зруйновано мечеть у Харкові.

Інформація про пошкодження чи знищення будівель, призначених для мистецьких цілей

Протягом досліджуваного періоду нашою організацією було задокументовано щонайменше 26 інцидентів, пов’язаних із пошкодженням чи знищенням будівель, які призначені для цілей мистецтва. Розподіливши зазначені інциденти на категорії, можна навести наступні дані.

Відповідно до задокументованої у нашій базі інформації, на території Харківської області було пошкоджено щонайменше 6 музеїв. Зокрема, згідно з повідомленням Харківської обласної прокуратури, 6 травня 2022 року близько 23:30 російські військові обстріляли с. Сковородинівка Богодухівського району, внаслідок чого повністю зруйновано будівлю Національного літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди. Отримав поранення 35-річний син директора музею, який залишився на ніч охороняти приміщення.

Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди © Державна служба України з надзвичайних ситуацій Национальный литературно-мемориальный музей Григория Сковороды © Государственная служба Украины по чрезвычайным ситуациям

Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди © Державна служба України з надзвичайних ситуацій

Згідно з репортажем Суспільного та публікацією Укрінформу, 9 березня вибуховою хвилею внаслідок обстрілу росіян пошкодило фасади та вікна пам’ятки архітектури місцевого значення — будівлі Харківського художнього музею 1912 року, зведеної у стилі класицизм із елементами бароко та модерну. Колекція цього музею образотворчого мистецтва налічує понад 25 тисяч експонатів та є однією з найбільших та найцінніших колекцій в Україні.

Загалом, окрім цього, нам вдалось задокументувати інформацію про пошкодження щонайменше 3 театрів та 2 кінотеатрів, які розташовані у місті Харкові. Також за досліджуваний період були зафіксовані пошкодження щонайменше 2 бібліотек, 6 палаців культури, 6 будинків культури та філармонії.

Історико-археологічний музей-заповідник “Верхній Салтів” © Роман Кравченко Историко-археологический музей-заповедник “Верхний Салтов” © Роман Кравченко

Історико-археологічний музей-заповідник “Верхній Салтів” © Роман Кравченко

Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави попередньо кваліфікувати зазначені вище діяння як воєнні злочини за статтею 8 параграф 2 пункт (b) підпункт (ix) Римського Статуту Міжнародного кримінального суду, а саме: умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних чи мистецьких цілей, а також на історичні пам’ятники, за умови, що вони не є військовими цілями.

Поділитися

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США або УГСПЛ. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та ХПГ. У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів.

Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за телефоном +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт:usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: facebook.com/USAIDUkraine