Василенкове: село, через яке пройшла лінія фронту

Наші стояли в Базиліївці, за п’ять кілометрів звідси. У Василенковому російські війська рили окопи прямо на подвір’ях, а у місцевій школі розташували артилерійський розрахунок. Від школи залишилося пепелище, всіяне пустими консервними банками та гільзами.
Ірина Скачко08 листопада 2022UA DE EN ES FR IT RU

У школі розташовувалася база окупантів © Денис Волоха Les occupants avaient installé leur base dans l’école © Denys Voloha

У школі розташовувалася база окупантів © Денис Волоха

Наші стояли в Базиліївці, за п’ять кілометрів звідси. У Василенковому російські війська рили окопи та бліндажі прямо на подвір’ях, а у місцевій школі розташували артилерійський розрахунок. Від школи залишилося лише пепелище, всіяне пустими консервними банками та гільзами від снарядів, які звідси летіли по українських позиціях. 

Сліди окупантів у шкільному підвалі © Оксана Комарова Le sous-sol de l’école après le départ des occupants © Oksana Komarova

Сліди окупантів у шкільному підвалі © Оксана Комарова

© Оксана Комарова © Oksana Komarova

© Оксана Комарова

Школу у Василенковому вважали однією із старіших в районі. Її звели у 1911 році. Красу будівлі видно навіть зараз, коли між її обпалених стін завиває осінній вітер.

Залишки сторічної школи © Оксана Комарова Vestiges de cette école centenaire © Oksana Komarova

Залишки сторічної школи © Оксана Комарова

Шкільний сад перерито лабіринтом окопів. Судячи з кількості сміття і консервних банок, — “Паштет печеночный НЕ ДЛЯ ПРОДАЖИ” — росіяни на цій позиції облаштовувалися всерйоз і надовго. А тікали швидко і похапцем. Навіть документ покинули — накладну на зброю. Судячи з неї, тут могли стояти військові з частини 55443 НЛ, що розташована у селищі Котово Новгородської області.

Окупанти залишили по собі документи © Денис Волоха Les occupants ont laissé des documents derrière eux © Denys Voloha

Окупанти залишили по собі документи © Денис Волоха

— Школа згоріла в середині літа, — розповідає старшокласник Олексій Сергієнко, з гордістю демонструючи на телефоні зняте з дрону відео прильоту, яке знайшов в інтернеті. 

Олексій розповідає про життя під окупацією © Денис Волоха Oleksiy évoque la vie sous l’occupation © Denys Voloha

Олексій розповідає про життя під окупацією © Денис Волоха

Олексій, мабуть, зараз єдина у Василенковому дитина. Навчатися йому ніде. На тому тижні школу офіційно закрили. 

— Поїхали в сусіднє село влаштовуватися, — розповідає його мама. — Але зараз навчання онлайн, а в нас інтернету немає. Тож вчитися поки що можливості немає. Будемо чекати інтернету.

З вулиць на північних околицях села люди втекли наприкінці квітня, коли сюди, прямо на городи, зайшла ворожа техніка, а біля хат росіяни почали рити окопи — “як ті колоради”, кажуть місцеві. 

— Поставили на городах міномети, питали, чи можна з колодязів воду пити: боялися, що вода отруйна. По хатах шукали “жучків”, щоб їх не прослуховували, — пригадує Олексій.

За словами хлопця, окупанти влаштували в селі аж три бази: на фермі, в школі та на північних околицях. Каже, спочатку, до першої ротації, війська поводили себе як три окремі армії, які між собою не ладили і навіть стріляли одне в одного: 

— У нас тут стояли і “деенерівці”, і “еленерівці”, і буряти, і чеченці, і таджики...

Жити у північній частині села Василенкове зараз неможливо: все зруйновано © Денис Волоха Il est désormais impossible de vivre dans la partie nord du village de Vasylenkove : tout a été détruit © Denys Voloha

Жити у північній частині села Василенкове зараз неможливо: все зруйновано © Денис Волоха

Марія Юхимівна, бабуся Олексія, “евакуювалася” недалеко, до сестри на іншому кутку села. Там, каже, було трохи безпечніше. Але зимувати хоче лише в рідній хаті, хоч ремонтувати треба багато: одну із стін пробило наскрізь, шибки повилітали, дах посікло. В хаті жили росіяни. Вкрали диван. На вхідних дверях фарбою намальована латинська V. На горищі була позиція снайпера, а в туалеті вояки писали на стінах вірші. 

В хаті Марії Юхимівни облаштувалися окупанти © Олексій Сергієнко Les occupants s’étaient installés dans la maison de Maria Yukhimivna © Oleksiy Serguienko

В хаті Марії Юхимівни облаштувалися окупанти © Олексій Сергієнко

На дверях хати окупанти намалювали літеру V © Олексій Сергієнко Les occupants ont peint la lettre V sur la porte de la maison © Oleksiy Serguienko

На дверях хати окупанти намалювали літеру V © Олексій Сергієнко

Посеред двору — провалля. 

— Тут був наш погріб, — розповідає Олексій. — Як вперше в нього поцілило снарядом, росіяни зробили тут бліндаж. Мішки наносили, почепили занавісочку на вході, щоб їх не бачили з дрона. А потім в погріб знову було пряме влучення. І все. 

Погріб спочатку поретворився на бліндаж, а потім на могилу для окупантів © Олексій Сергієнко La cave s’est d’abord transformée en abri, puis en sépulture pour les occupants © Oleksiy Serguienko

Погріб спочатку поретворився на бліндаж, а потім на могилу для окупантів © Олексій Сергієнко

Олексій демонструє скарби, які назбирав: гільзи, протигази, каска військового — вже вистачить, щоб облаштувати музей. Все небезпечне, як-от ящики із снарядами, які полишили після себе окупанти, — забрали українські військові. 

Ями від прильотів і у дворі, і на городі. Там, де високі бур’яни, залишилися нерозірвані снаряди. Для саперів тут роботи ще багато, особливо в полях довкола. У селі на міні підірвався чоловік. Це єдиний загиблий у Василенковому. Були поранені. Їх рятували сусіди. Крім того, окупанти забрали “на підвал” одного хлопця.

— Після того, як в школу влучили, у росіян шок був. Вони самі казали, що там 50 їхніх накрило, — пригадує Олексій. — Вони одразу комендантський час зробили з четвертої. А хлопці стояли біля двору. Росіяни у них стали перевіряти телефони, і щось у Сашка в телефоні їм не сподобалося. То його спочатку по селу тягали, потім ніби в Куп’янськ забрали. Потім відпустили. 

В місцевих садках і на городах можуть залишатися нерозірвані снаряди © Денис Волоха Des obus non explosés peuvent subsister dans les jardins et les vergers locaux © Denys Voloha

В місцевих садках і на городах можуть залишатися нерозірвані снаряди © Денис Волоха

Лінія фронту проходило буквально по одній з вулиць Василенкового © Денис Волоха La ligne de front se trouvait littéralement le long d’une rue de Vassylenkove © Denys Voloha

Лінія фронту проходило буквально по одній з вулиць Василенкового © Денис Волоха

Зруйноване Василенкове © Денис Волоха Destruction de Vassylenkove © Denis Voloha

Зруйноване Василенкове © Денис Волоха

Зараз мешканці потихеньку повертаються додому. Щойно поновили електрику. І мобільний інтернет деінде можна зловити. Люди намагаються латати дірки в стінах та дахах, доки не вдарили морози. 

— Якось перезимуємо, а весною будемо щось думати… Слава Богу, хоч хата не згоріла! — радіє Марія Юхимівна. — Ще баба доживе тут свій вік.

Автобусна зупинка у Василенковому © Денис Волоха Un arrêt d’autobus à Vassylenkove © Denis Voloha

Автобусна зупинка у Василенковому © Денис Волоха

Поділитися