Росія бере в полон українських дітей у “першу хвилю депортації”

Як люди і побоювалися, Росія та її місцеві прихильники відмовляються повертати українських дітей, відправлених на відпочинок чи навчання до Росії чи окупованого Криму.
Галя Койнаш08 листопада 2022UA EN ES FR IT RU

Обстріл Запоріжжя в ніч на 10 жовтня 2022. Дітей вивозять до Росії (фото з пропагандистського ЗМІ) Zaporizhzhia bombing 10.10.2022, Children being taken to Russia (from propaganda media)

Обстріл Запоріжжя 9 жовтня 2022 (фото: Державна служба України з надзвичайних ситуацій). Дітей вивозять до Росії (фото з російського пропагандистського ЗМІ)

Як люди і побоювалися, Росія та її місцеві колаборанти відмовляються повертати українських дітей, відправлених на відпочинок чи навчання до Росії чи окупованого Криму. Батькам дітей, відправлених з Енергодару (Запорізька область) до Краснодарського краю, було сказано, що їхні діти будуть у Росії протягом невизначеного терміну. Дмитро Орлов, мер Енергодару, стверджує, що у повідомленнях батьків просять надсилати теплі речі та “запевняють”, що їхні діти ходитимуть до школи в Росії. По суті, дітей тримає у заручниках та “оброблятиме” країна, яка воює проти їхньої країни.

Коментуючи ситуацію з дітьми з Енергодару, Іван Федоров, мер Мелітополя, зазначив, що спроби російських загарбників у Мелітополі відправити дітей до окупованого Криму чи Росії провалилися через опір батьків. Федоров попереджає, щоб українські батьки, котрі живуть в умовах окупації, не віддавали своїх дітей. “Є висока ймовірність того, що рашисти використовують їх як живий щит і не повернуть додому”.

Ця тактика вже була помічена у тих частинах Харківської області, які до початку вересня були окуповані. Під час прес-конференції 24 жовтня Юрій Соболевський, перший заступник голови Херсонської обласної ради, повідомив, що Росія насильно утримує дітей з окупованих частин Херсонської та Запорізької областей. У встановлених Росією “адміністраціях” окупованих міст стверджують, що дітей повернуть, але батьки самі повинні будуть прибути за ними в різні області Росії та окупованого Криму. Цілком імовірно, що після цього і батькам, і дітям завадять повернутися до України. Соболевський упевнений, що Росія взяла дітей у заручники. Він стверджує, що росіяни організували депортацію з Херсонської області у кілька хвиль, і він упевнений, що видалення українських дітей слід вважати першою хвилею. Він вважає, що Росія використовує таку тактику для покращення власної катастрофічної демографічної ситуації, і що українських дітей розглядають як майбутніх бійців в армії Росії.

Центр журналістських розслідувань поспілкувався із людьми, які впевнені, що повернути дітей неможливо. Жінка з Генічеська (Херсонська область), яка дала інтерв'ю на умовах анонімності, сказала, що загарбники намагалися виправдати відмову повернути дітей, стверджуючи, що це робиться з міркувань безпеки, оскільки на Херсонщині наразі небезпечно. Спроби використовувати це як виправдання не лише цинічні, оскільки виходять від держави-агресора, але ще й явно неправдиві, адже Росія не дозволяє українцям перебратися на територію, підконтрольну Україні.

Немає жодних підстав вірити, що Росію хвилюють інтереси самих дітей, і були випадки, коли батьки повністю втрачали контакт з дітьми.

Галина Лугова, голова Херсонської військової адміністрації, закликає батьків чинити опір будь-яким спробам змусити їх відправити дітей до Росії або окупованого Криму. За її словами, вона не розуміє, як можна на вимогу передати свідоцтво про народження дитини та відправити її “на відпочинок”, коли дітей відбирають, погрожуючи зброєю.

Якщо вірити російському “Міністерству освіти у Херсонській області”, лише у жовтні дві з половиною тисячі школярів вирушили з Херсонщини у “санаторії” Росії.

Є повідомлення, що подібні ситуації були в окупованій частині Харківської області. Там батьки пояснювали свій дозвіл вивезти дітей переживаннями про безпеку та психічний добробут дітей в умовах війни.

Слід підкреслити, що Росія спеціально створює вибір: діти будуть або відправлені на територію держави-агресора, або наражені на небезпеки війни, що триває, і пов'язаних з нею психологічним травмам. Загарбники також спеціально надмірно ускладнюють та роблять надмірно небезпечним переселення із окупованих частин Запорізької та Херсонської областей на територію, підконтрольну уряду України, а також подальше перебування на цих територіях. Олександр Старух, голова Запорізької обласної адміністрації, 27 жовтня повідомив, що лише 90 людей змогли залишити область за останні 24 години.

24 жовтня росіяни на контрольно-пропускному пункті обстріляли автомобіль із двома дітьми. Водій та його син загинули, вижила лише маленька дівчинка.

Такого роду терор, а також безжальні російські бомбардування цивільних об'єктів, підкреслюють цинізм, який ховається за заявами окупантів про те, що вони тримають дітей у Росії або в окупованому Криму, дбаючи про їхню безпеку.

Поділитися