Відкалібрований злочин: хто стоїть за атакою на Миколаївську ОДА?

Внаслідок обстрілу будівлі обладміністрації загинуло 37 осіб. У ході розслідування, проведеного організацією — членом ініціативи T4P, були встановлені обставини та ймовірні виконавці цього воєнного злочину.
27 вересня 2022UA DE EN ES FR IT RU

Будівля зруйнованої Миколаївської ОДА. Фото Truth Hounds, 21 травня 2022 Здание разрушенной Николаевской ОГА. Фото Truth Hounds, 21 мая 2022

Будівля зруйнованої Миколаївської ОДА. Фото: Truth Hounds, 21 травня 2022 року

Ракетний удар по будівлі Миколаївської ОДА відбувся 29 березня 2022 року о 8:35 ранку. У фасадну частину будівлі влучила ракета, спричинивши значні руйнування. Внаслідок удару загинуло 37 осіб, третину будівлі було зруйновано вщент, інша частина перебуває в аварійному стані.

Команда Truth Hounds майже одразу почала власне розслідування обставин цієї атаки. Ми відвідали місце обстрілу та населені пункти Очаківського району Миколаївської області, провели розвідку на основі відкритих джерел, проаналізували супутникові знімки MAXAR та у партнерстві з Центром Просторових Технологій провели розрахунки, що допомогли підтвердити нашу версію щодо типу використаної зброї. Також спільно з ЦПТ ми розробили 3D-моделі ракети та руйнувань будівлі ОДА.

Ми встановили, що удар по будівлі Миколаївської ОДА було завдано крилатою ракетою типу “Калібр”

Момент влучення ракети в приміщення Миколаївської ОДА потрапив на камеру, встановлену на даху ЖК “Адмірал”, який знаходиться в 40 метрах на південний захід від ОДА. Це відео виклав голова Миколаївської ОДА, Віталій Кім, на своєму телеграм-каналі у день атаки.

Насамперед очевидним є факт, що це була крилата ракета, оскільки в кадрі чітко помітне бічне оперення на корпусі ракети. До того ж гарно видно, що крила розташовані строго перпендикулярно до основної частини ракети.

Стоп-кадр із відео з влученням ракети в будівлю Миколаївської ОДА. Джерело: телеграм-канал “Віталій Кім / Миколаївська ОДА” Стоп-кадр из видео с попаданием ракеты в здание Николаевской ОГА. Источник: телеграм-канал “Віталій Кім / Миколаївська ОДА”

Стоп-кадр із відео з влученням ракети в будівлю Миколаївської ОДА. Джерело: телеграм-канал “Віталій Кім / Миколаївська ОДА”

Якщо порівняти ракету зі стоп-кадру відео її влучення в ОДА з іншими крилатими ракетами РФ, то за своїм зовнішнім виглядом найбільш подібними до ракети з відео є крилаті ракети типу “Калібр” та ракети Х-101 та Х-555. Останні два типи ракет зазвичай запускаються з повітря із прикордонних з Україною російських та білоруських повітряних зон, а також з акваторій Чорного та Каспійського морів. “Калібр” же зазвичай запускається з акваторій Чорного та Каспійського морів.

З території РФ могли бути запущені лише ракети Х-101 та Х-555. Однак, у такому випадку слід ще й враховувати обставини інциденту, а саме особливості вибуху боєприпасу. За офіційними повідомленнями, що базуються на аналізі характеру пошкоджень, вибух відбувся всередині будівлі. Такий ефект мають ракети, оснащені спеціальною проникаючою бойовою частиною, які майже завжди є в “Калібру”. Ця особливість конструкції не входить до тактико-технічних характеристик ракети типу Х-101, підрив бойової частини у них відбувається на відстані кількох метрів від цілі.

Запуск ракет з території Білорусі ми вважаємо неможливим, оскільки відповідно до повідомлень телеграм-каналу моніторингу військової активності на території республіки “Білоруський Гаюн” з аеропорту Лунинець (Берестейська область) відбулась серія злетів штурмовиків Су-25 у час, який співпадає з моментом атаки по Миколаєву. Однак усі вони мають на озброєнні ракети малої дальності типу Х-25МЛ, Х-25МЛП, С-25Л або Х-29Л, які не могли вразити ціль у Миколаєві.

Каспійський напрямок запуску також видається сумнівним. Той факт, що ракета при гіпотетичному запуску з Каспійського моря мусила б розвернутися від своєї первинної траєкторії на 120 градусів (адже ракета влучила в будівлю з північно-західного боку), робить можливість такого запуску малоймовірною. До того ж, дальні запуски ракет (а відстань від Миколаєва до узбережжя Каспійського моря становить приблизно 1300 кілометрів) завжди пеленгуються українською системою відстеження і, як наслідок, фактично у всіх регіонах країни вмикаються засоби оповіщення про загрозу удару з повітря. Однак 29 березня ні в Миколаївській, ні в переважній більшості інших областей України не було сигналів повітряної тривоги безпосередньо перед атакою.

Відповідно, найімовірнішою версією залишається використання ракети типу “Калібр”. До того ж, ця версія збігається з попередніми версіями офіційного слідства.

Запуск ракети проводився з акваторії Чорного моря

Загалом ракети сімейства “Калібр” не призначені для запуску з повітря, будь-яка інформація про подібне їх застосування ЗС РФ наразі відсутня.

Використання ракети типу “Калібр”, відсутність попереджувальної повітряної тривоги та траєкторія польоту вказують на ймовірний запуск ракети з акваторії Чорного моря. Ця теза підтверджується й свідченням очевидиці, яка вранці 29 березня чула проліт ракети над с. Іванівка Очаківського району, що знаходиться на узбережжі Дніпровської затоки. Документаторам Truth Hounds вдалося опитати жінку наприкінці липня.

Удар було завдано з надводного судна-ракетоносія, найімовірніше — фрегата “Адмірал Ессен”

У період, що передував атаці на ОДА, у Чорному морі знаходилося 10 човнiв ВМФ РФ, які були здатні завдати відповідний ракетний удар: 2 фрегати, 4 підводних човни та 4 малих ракетних катери.

Скринінг Севастопольської бухти за 28-29 березня виключає ймовірність нанесення удару з підводних човнів, оскільки всі вони у той час перебували у бухті. Натомість російські фрегати “Адмірал Ессен” та “Адмірал Макаров”, а також 2 корвети “Інгушетія” та “Вишній Волочок” перебували саме в акваторії Чорного моря.

Розташування фрегату “Адмірал Ессен” 28 березня 2022. Координати: 46.14435, 31.22095. Джерело: твіттер-акаунт H I Sutton Расположение фрегата “Адмирал Эссен” 28 марта 2022. Координаты: 46.14435, 31.22095. Источник: твиттер-аккаунт H I Sutton

Розташування кораблів ВМФ Росії 28 березня 2022 року. Координати фрегату “Адмірал Ессен”: 46.14435°, 31.22095°. Джерело: твіттер-акаунт H I Sutton

Аналіз розташування кожного з цих човнів у морі відносно цілі, а також зіставлення цієї інформації зі свідченнями очевидців польоту ракети у напрямку Миколаєва та технічними характеристиками ракет сімейства “Калібр”, вказує на те, що найімовірніше “Калібр” було випущено саме з російського фрегату “Адмірал Ессен”.

Насамперед відповідальними за цей удар є командири судна

У відкритих джерелах нам вдалося знайти інформацію про екіпаж фрегата “Адмірал Ессен”, зокрема і його командирів: капітана 2-го рангу Олександра Смірнова та капітана-лейтенанта Анатолія Перетятька, що керує ракетно-артилерійською бойовою частиною корабля. Саме вони можуть нести відповідальність за скоєння цього воєнного злочину.

Удар по Миколаївській ОДА — це воєнний злочин

Ми вважаємо, що обстріл Миколаївської ОДА — воєнний злочин у вигляді умисного нападу на цивільний об’єкт. Римський статут Міжнародного кримінального суду називає напади на цивільні об’єкти воєнними злочинами за статтею 8(2)(b)(ii). І навіть якщо виникають сумніви у цивільному статусі будівлі, атака на неї все одно буде воєнним злочином у вигляді нападу невибіркового характеру 8(2)(b)(iv). Тобто таким, за якого завдана шкода є явно непропорційною тій несуттєвій військовій перевазі, що ЗС РФ могли здобути в результаті нападу.

Повне розслідування  за цим посиланням.


Розслідування проведене українською правозахисною організацією Truth Hounds у партнерстві та за підтримки IPHR, Центру Просторових Технологій та NED.

Truth Hounds — команда спеціалістів з прав людини, яка більше 8 років займається документуванням та розслідуванням воєнних злочинів та порушень прав людини в Україні, а також у низці країн Східної Європи, Середньої Азії та Кавказу задля встановлення справедливості для жертв воєнних злочинів та покарання винних у їх скоєнні.

Truth Hounds є членами “Коаліції за Міжнародний кримінальний суд”, коаліції Ukraine.5am, а також ініціативи T4P.

Поділитися