Напади на об’єкти гумдопомоги та евакуаційні колони

Росіяни не лише перешкоджають евакуації та доставці гумвантажів, а подекуди викрадають як вантажі, так і евакуаційні автобуси.
Максим Ревякін25 вересня 2022UA DE EN ES FR IT RU

Фото: Depositphotos

Фото: Depositphotos

У період з 24 лютого по 29 серпня 2022 року документатори ініціативи T4P задокументовали непоодинокі випадки, у яких, імовірно, порушувалося міжнародне гуманітарне право та основоположні права і свободи людини: напади на об’єкти гуманітарної допомоги, евакуаційні колони, перешкоджання доставці гуманітарних вантажів та залишенню цивільними небезпечних для життя та здоров’я районів. Усі задокументовані випадки були вчинені російськими військовими. Такі випадки мають ознаки наступних воєнних злочинів:

  • Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор конфліктів (п. п. iii п. b ч. 2 статті 8 Римського Cтатуту).
  • Перешкоджання гуманітарним місіям у доставці води та їжі, знищення припасів їжі та питної води (п. п. xxv п. b ч. 2 статті 8 Римського Cтатуту).

Загалом ініціативою Т4Р задокументовано 42 епізоди, які охоплюють 29 подій, що мають ознаки воєнних злочинів, пов’язаних із забезпеченням гуманітарних потреб цивільних та сприянням залишенню цивільними небезпечних районів та районів скрутної гуманітарної ситуації. Було зафіксовано 14 нападів на об’єкти гуманітарної допомоги, 8 нападів на цивільні евакуаційні колони, 4 події перешкоджання залишення цивільними небезпечних районів, 3 події захоплення гуманітарних вантажів та транспорту.

Ілюстрація: Сергій Приткін/ХПГ

Ілюстрація: Сергій Приткін/ХПГ

Унаслідок зафіксованих подій загинули 38 цивільних осіб, поранення отримали 64 цивільні особи. Пошкоджені, зруйновані або привласнені 38 об’єктів гуманітарної допомоги та евакуаційного транспорту.

Ілюстрація: Сергій Приткін/ХПГ

Ілюстрація: Сергій Приткін/ХПГ

Найбільше людей загинуло після обстрілів евакуаційних колон — 14 осіб, та у чергах до пунктів видачі гуманітарної допомоги — 12 осіб. Нами зафіксовано 6 випадків масової загибелі цивільних: 3 — унаслідок обстрілів евакуаційних колон, 2 — унаслідок обстрілів пунктів видачі гуманітарної допомоги, 1 — через те, що російські військові не давали покинути небезпечні райони. Найбільша кількість загиблих одночасно — 8 осіб.

Серед об’єктів гуманітарної допомоги та евакуаційного транспорту відповідно до бази даних було пошкоджено, знищено або привласнено/розграбовано 12 евакуаційних автобусів, 11 автомобілів із гуманітарною допомогою, 5 пунктів видачі гуманітарної допомоги, 5 цивільних автівок, на яких цивільні намагались залишити небезпечні райони, три вагони з допомогою та 2 склади.

Ілюстрація: Сергій Приткін/ХПГ

Ілюстрація: Сергій Приткін/ХПГ

Найбільше подій було зафіксовано у Харківській та Запорізькій областях — по 8. 5 подій зафіксовано у Донецькій області, 4 — у Луганській, 3 — у Чернігівській та 1 подія — у Херсонській області.

Ілюстрація: Сергій Приткін/ХПГ

Ілюстрація: Сергій Приткін/ХПГ

Окремі задокументовані події

Обстріл пункту видачі гуманітарної допомоги у Харкові

24 березня 2022 року близько 13 години військові РФ обстріляли ракетами системи “Ураган” із касетними елементами відділення Нової пошти на вул. Академіка Павлова в м. Харків, яке використовувалось, як пункт видачі гуманітарної допомоги. Снаряди влучили в людей, які стояли в черзі за гуманітарною допомогою. 8 людей загинуло, 15 поранено.

© Вячеслав Мавричев/Суспільне

Фото: Вячеслав Мавричев/Суспільне

Захоплення гуманітарного конвою на виїзді з Харкова

20 березня 2022 року військові РФ захопили гуманітарний конвой на під’їзді до м. Харків. Було захоплено 7 людей у заручники — 6 водіїв та одного лікаря. 21 березня 2022 року усіх полонених повернули на підконтрольну Україні територію.

Обстріл евакуаційної колони у смт Борова

14 квітня 2022 року військові РФ обстріляли евакуаційні автобуси з мирними мешканцями в смт Борова Ізюмського району Харківської області. Загинуло 7 осіб. Ще 27 людей отримали поранення.

Фото: Харківська обласна прокуратура

Фото: Харківська обласна прокуратура

Обстріл колони автівок із гуманітарною допомогою у с. Єньков

30 березня 2022 року, в с. Єньков Чернігівської області військові РФ обстріляли колону з п’яти волонтерських автівок із гуманітарною допомогою. Дві міни влучили поряд з автівками, біля яких перебували люди. Внаслідок обстрілу 4 волонтери отримали поранення, троє загинули.

Згорілі авто. © Суспільне Чернігів

Згорілі авто. Фото: Суспільне Чернігів

Окремої уваги заслуговує систематичне перешкоджання російськими військовими залишенню цивільними особами небезпечних районів та районів зі скрутною гуманітарною ситуацією, захоплення гуманітарних вантажів та транспорту.

Так, у населених пунктах, які безпосередньо страждають від бойових дій, бракує основних товарів і речей першої необхідності, наприклад, продуктів харчування, ліків, опалення, газу, води та мобільного зв’язку. Ситуація погіршується небажанням російської сторони домовлятись щодо відкриття евакуаційних коридорів на підконтрольну Україні територію, коридорів для постачання гуманітарної допомоги для українських волонтерів та міжнародних гуманітарних місій, саботуванням малочисельних домовленостей та захопленням гуманітарних вантажів і транспорту.

Захоплення гуманітарної допомоги та евакуаційних автобусів у м. Мелітополь

1 квітня 2022 року у окупованому м. Мелітополь Запорізької області військові РФ захопили 14 тон гуманітарної допомоги та автобуси, на яких планувалося евакуювати мирне населення.

Заборона евакуюватись мешканцям Бердянська

3 травня 2022 року військові РФ заборонили евакуаційним автобусам у м. Бердянськ забрати мешканців, охочих евакуюватися.

Блокування гуманітарного конвою та привласнення гуманітарної допомоги у Запорізькій області

15 травня 2022 року об’єднаний гуманітарний конвой за маршрутом Енергодар-Токмак-Пологи був зупинений у Василівці та утримувався російськими військовими тривалий час. До Енергодара його пропустили зі значними затримками, але далі, по маршруту Токмак-Пологи — не пропустили взагалі. Гуманітарний конвой був змушений розвернутися і повернутися назад. При підході до населеного пункту Кам’янське у результаті обстрілу з боку російських військ був знищений автомобільний міст через річку, через що рух став неможливим. На кожному блок-посту російські військові насильно вилучали харчові продукти, одяг, предмети особистої гігієни.

Перешкоджання цивільним покинути окуповану територію на блокпосту Василівка 

У Запорізькій області військові РФ на блокпосту у Василівці навмисно перешкоджають виїзду цивільних автівок на підконтрольну Україні територію. Люди вимушені стояти у спеку без їжі, без доступу до лікарні й швидкої допомоги по кілька діб, що вже призвело до смерті 10 людей. Черга у деякі дні сягає 1200 автівок.

Фото: Еспресо TV

Фото: Еспресо TV

Висновок

Військові РФ систематично перешкоджають доставленню гуманітарних вантажів, спробам України централізовано евакуювати людей та спробам цивільних самостійно евакуюватись із небезпечних районів та районів зі скрутною гуманітарною ситуацією, поєднуючи це із привласненням гуманітарної допомоги та евакуаційного транспорту. Систематичність таких дій на окупованих та прифронтових територіях може вказувати на загальний наказ керівництва їх вчиняти. Такі дії порушують не лише міжнародне гуманітарне право, а й основоположні права та свободи людини, загострюють і без того скрутну гуманітарну ситуацію, значно збільшують загрози життю та здоров’ю цивільних та можуть виконуватись із метою терору місцевого населення окупованих територій та примусової русифікації цього населення. До того ж, військові РФ регулярно здійснюють напади на об’єкти гуманітарної допомоги та евакуаційний транспорт, що робить отримання такої допомоги у прифронтових населених пунктах та спроби евакуації з окупованих територій смертельно небезпечними, створює у цивільного населення атмосферу страху, безвиході та викликає значні психологічні страждання.

Поділитися