‘Каскад жорстокості’

Аналіз тактики російських подвійних ударів в Україні — нове дослідження Truth Hounds.
Truth Hounds04 листопада 2024UA DE EN ES FR IT RU

Команда Truth Hounds у співпраці з сирійською гуманітарною організацією White Helmets, провела ґрунтовне дослідження “Каскад жорстокості: аналіз тактики російських подвійних ударів в Україні” і підтвердила тісний зв’язок між практикою подвійних ударів росіян в Сирії та Україні.

Подвійні удари — це тактика, яка набула поширення в сучасних війнах, зокрема під час агресії Росії проти України. Суть цих атак в тому, що через певний час після першого удару слідом йде другий, націлений на рятувальників, медиків та інших осіб, які надають допомогу постраждалим після першого удару.

Дослідження підтверджує ескалацію застосування подвійних атак: у 2024 році кількість подвійних ударів майже удвічі перевищила їх обсяг за весь період повномасштабного вторгнення.

Систематичний характер нападів

Truth Hounds провели шість польових місій, щоб зафіксувати перебіг і наслідки деяких конкретних подвійних ударів. Місії відбулися в Харкові, Черкаській Лозовій, Покровську, Запоріжжі, Одесі та Хмельницькому.

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року до 31 серпня 2024 року дослідники Truth Hounds верифікували 36 випадків подвійних ударів, хоча фактична кількість таких випадків, ймовірно, перевищує 60. Ці напади слідують чіткій схемі: за першим ударом йде другий, розрахований за часом так, щоб збігтися з прибуттям служб екстреного реагування, як правило, через 10 хвилин — кілька годин після першого удару.

Цьогоріч намітилася чітка тенденція до зростання частоти таких ударів. З січня по кінець серпня 2024 року Truth Hounds верифікували 20 випадків подвійних ударів, що перевищує сукупну кількість за 2022 і 2023 роки, вказуючи на тривожну ескалацію використання цієї тактики у збройному конфлікті. Стрімке зростання подвійних ударів збігається з призначенням нового керівництва ракетних військ Росії, зокрема генерал-лейтенанта Дмитра Клименка на посаду командувача Ракетних військ і артилерії.

У щонайменше 20 із 36 проаналізованих атак рятувальники були вбиті або поранені.

Інформація з відкритих джерел доводить те, що такі повторні удари наносилися, коли російські війська могли підтвердити прибуття на місце удару представників служб швидкого реагування та інших цивільних осіб.

@ Truth Hounds

@ Truth Hounds

Дослідження демонструє, що російські війська використовують широкий спектр зброї для застосування подвійних ударів, зокрема ракети: балістичні (9М723) і крилаті (9М727 / 9М728 / 9М729), які запускаються з оперативно-тактичного ракетного комплексу “Іскандер”, ствольну та реактивну артилерію, включно з РСЗВ “Град” та комплексом С-300, а також ударні безпілотники типу “Шахед” та FPV.

Цілі подвійних ударів

Подвійні удари систематично вражають працівників екстрених служб, які зазвичай першими прибувають і проводять тривалий час на місці атаки. Поліцейські, які документують напади, також зазнали значних втрат, як і медичний персонал, що надає медичну допомогу. Окрім того, журналісти, які висвітлюють наслідки, та місцеві жителі, які намагаються врятувати поранених, неодноразово ставали жертвами подвійних ударів.

Наслідки подвійного удару по Покровську 7 серпня 2023 року. Джерело: @UA_National_Police у Telegram

Наслідки подвійного удару по Покровську 7 серпня 2023 року. Джерело: @UA_National_Police у Telegram

Сирійський сценарій

Використання подвійних ударів стало розповсюдженою практикою під час громадянської війни в Сирії. Сирійський центр правосуддя та підзвітності (The Syria Justice and Accountability Centre, SJAC) зафіксував 58 випадків подвійних ударів, що сталися в період з 2013 по 2021 рр. Ці удари в Сирії мали на меті не лише завдати шкоди цивільному населенню, але й були націлені на рятувальників, включаючи Сирійську цивільну оборону, широко відому як “Білі шоломи”, яка з моменту свого створення у 2014 році надає життєво важливі гуманітарні послуги в умовах величезної небезпеки. Їхня роль у порятунку цивільного населення від авіаударів та інших нападів ще більше ускладнилася через умисне застосування подвійних ударів. У 2023 році “Білі шоломи” повідомили, що з початку їхньої діяльності 306 їхніх рятувальників загинули від рук сирійських і російських збройних сил, здебільшого внаслідок подвійних ударів під час рятувальних операцій.

Пожежна машина, пошкоджена в результаті повторної атаки безпілотника в Харкові 4 квітня 2024 року. Джерело: @ihor_terekhov у Telegram

Пожежна машина, пошкоджена в результаті повторної атаки безпілотника в Харкові 4 квітня 2024 року. Джерело: @ihor_terekhov у Telegram

Саме тому представники організацій Truth Hounds та “Білі Шоломи” (White Helmets) закликають міжнародну спільноту вжити рішучих заходів у відповідь на зростання практики подвійних ударів, що здійснюються Збройними силами Російської Федерації, особливо в контексті триваючого збройного конфлікту в Україні. Ця ескалація, схоже, є наслідком недостатньої міжнародної реакції на подібні дії російських сил у Сирії та безкарності виконавців цих атак.

Поточна ситуація підкреслює критичну закономірність: безкарність за міжнародні злочини сприяє їх повторенню, наражаючи цивільних осіб на дедалі більшу небезпеку. Відсутність ефективних заходів для протидії таким порушенням підриває міжнародні норми та лише заохочує виконавців до нових злочинних дій.

Тактика подвійних ударів призводить до значних жертв серед цивільного населення та часто грубо порушує норми міжнародного гуманітарного права. Наше дослідження підтверджує, що Росія свідомо застосовує цю тактику для завдання шкоди цивільним особам та гуманітарним працівникам.

Російські подвійні удари в Україні та Сирії переслідують спільну мету: посилити страждання жертв початкових ударів, фізично знищити тих, чий обов’язок — надавати допомогу, та підірвати здатність українського та сирійського народів чинити опір.

Юридичний аналіз

За результатами правового аналізу встановлено, що російські подвійні удари є воєнними злочинами за кількома положеннями Римського статуту. У разі ураження суто цивільних об’єктів і перший, і другий удари порушують статті 8(2)(b)(i) та 8(2)(b)(ii).

Систематичне націлювання на служби першого реагування, насамперед на медичний персонал і працівників цивільної оборони, є окремим порушенням статті 8(2)(b)(xxiv), яка забороняє напади на осіб, що використовують розпізнавальні емблеми Женевських конвенцій.

Навіть у випадках, коли початкові удари спрямовано на військові цілі, задокументована схема використання розвідувальних засобів для вибору часу наступних ударів засвідчує чіткий намір завдати максимальної шкоди цивільним особам та атакувати захищених осіб. Взаємозв’язок між призначенням нового керівництва ракетних військ і збільшенням частоти таких нападів вказує на ухвалення рішення застосовувати цю тактику на політичному рівні.

Систематичний характер цих нападів, задокументований у Сирії та Україні, а також російська військова пропаганда, що відкрито заохочує націлювання на персонал екстрених служб, свідчать про наявність як знання, так і наміру на командному рівні. Така схема умисного націлювання на захищених осіб і об’єкти потребує негайного притягнення до відповідальності через внутрішні та міжнародні правові механізми.

Правовий аналіз підтверджує, що ці напади є явним порушенням основоположних принципів міжнародного гуманітарного права та потребують невідкладного міжнародного реагування для запобігання нормалізації такої тактики в сучасній війні.

Джерело: Каскад жорстокості: аналіз тактики російських подвійних ударів в Україні

Поділитися