Декларація Міжнародної Асоціації Меморіал
Бо Меморіал — не лише організація, і не лише громадський рух, це, насамперед, люди в усьому світі, які розділяють спільні цінності, бажають знати правду про своє трагічне минуле. І Меморіал продовжував діяти. 16 травня 2023 року 15 організацій Меморіалу з 9 країн оформили це юридично, заснувавши в Женеві Міжнародну Асоціацію Меморіал — продовжувача та наступника Міжнародного Меморіалу з його більш ніж 35-річною історією.
Як і раніше, Меморіал прагнутиме сприяти поширенню цінностей свободи, демократії та верховенства права та стверджуватиме пріоритет прав особистості у політичній практиці та суспільному житті. Він продовжуватиме займатися розслідуванням, документуванням та осмисленням усіх проявів політичного насильства вчора і сьогодні на території колишнього СРСР та тих країн, яких торкнулися злочини радянських та пострадянських режимів. Звертаючись до історії терору та опору несвободі, Меморіал боротиметься за дотримання прав людини, розбудову та зміцнення громадянських суспільств і демократичних правових держав, перешкоджатиме поверненню до диктаторських режимів.
Одним із проявів цього повернення стали збройні конфлікти та агресивні війни у пострадянському просторі — апофеоз масових порушень прав людини. Звідси випливає жорстка антивоєнна позиція Меморіалу. У колізіях минулого ми завжди проти організаторів та посібників державного терору та на боці борців за свободу. У колізіях сьогодення ми завжди проти агресора і на боці тих, хто чинить опір агресії.
Інший важливий прояв повернення до диктатури — ставлення до держави як найвищої цінності, а до людей — як витратного матеріалу. Ми знову бачимо у різних країнах боротьбу з інакодумством, спроби ліквідувати свободу слова, підкорити судову систему, відродження репресивних практик.
Події останнього часу показали, що тоталітарне минуле не лише не подолане, а й здатне давати найнебезпечніші рецидиви, що загрожують безпеці та свободі в Європі та в усьому світі.
Без глибокого осмислення трагічного досвіду історії комуністичних диктатур та опору в СРСР та інших країнах “соціалістичного табору” не може бути успішною протидія політичним переслідуванням, не може бути успішною політика протидії військовій агресії та спробам вирішення політичних питань за допомогою насильства.
Місія Міжнародної Асоціації Меморіал ґрунтується на прийнятті пріоритету людського життя та свободи над будь-якими іншими суспільними цінностями, на утвердженні правової свідомості. Тому історико-просвітницька робота Меморіалу є невід’ємною від його правозахисної активності.
Спираючись на таке розуміння, міжнародна громадськість зможе успішніше сприяти відновленню демократичних інститутів та громадянської свободи в пострадянських державах, де ці інститути зруйновані, ослаблені або зовсім не склалися, аби надалі не допустити відродження — у будь-якому вигляді та під будь-яким ідеологічним соусом — мілітаризму, реваншизму та агресивного шовінізму в суспільному, політичному та культурному житті Європи.
Зло, якому протистоїть Меморіал, інтернаціональне, а місія та цінності Меморіалу є універсальними. Тому Меморіал об’єднуватиме однодумців із різних країн.