“Фільтрація” громадян України окупантами: багаторівневе насильство

Для виявлення нелояльних до Росії українців окупанти застосовують обшуки, допити та тортури.
Михайло Савва, експерт Центру громадянських свобод21 лютого 2023UA DE EN ES FR IT RU

Російські військові перевіряють чоловіка на одному з блокпостів. Фото: твіттер-аккаунт OSINTtechnical Российские военные проверяют мужчину на одном из блокпостов. Фото: твиттер-аккаунт OSINTtechnical

Російські військові перевіряють чоловіка на одному з блокпостів. Фото: твіттер-аккаунт OSINTtechnical

Слово “фільтрація” стало широко відомим під час російського вторгнення в Україну, хоч ця практика з'явилася значно раніше. Спеціальні фільтраційні табори для військовополонених та репатріантів існували у Радянському Союзі з 1942 по 1949 рік. Під час військових дій у Чечні (1994—1996, 1999—2003) через “фільтрацію” російських військових та спецслужб пройшло не менше 200 тисяч осіб, тобто кожен п'ятий чеченець. Росія не хоче розлучитися зі своїм тоталітарним минулим та принесла його в Україну з окупаційними військами. Таку велику сферу порушень прав людини, як “фільтрація”, необхідно детально вивчити та зробити все можливе для припинення цієї практики.

Російські військові називають фільтрацією примусові перевірки та реєстрацію громадян України на вулицях та в житлових приміщеннях, на блок-постах, у спеціальних фільтраційних пунктах. Вивчення характеристик затриманих розкриває мету цих примусових перевірок — виявити та позбавити волі активних людей, які видаються небезпечними для окупаційного режиму. Ці перевірки проводяться з 2014 року у різних форматах та у різних ситуаціях: на окупованих територіях, при в'їзді на територію Росії, при виїзді з РФ до країн Європи. У цій статті описано різні види “фільтрації”. Кожен із них створює умови для порушень прав людини, і потрібно знати всі ці умови. Але ми тут не торкаємося місць неволі, куди відправляють людей, які не пройшли “фільтрацію”. Це є темою окремого дослідження.

Позиція вищого керівництва РФ полягає в тому, що вони не використовують “фільтрацію”, а проводять реєстрацію громадян України при в'їзді до Росії у відповідність до міжнародної практики. Це неправда. Свідчення людей дозволяють впевнено зробити висновок: росіяни прагнуть провести “фільтрацію” всього населення окупованої частини України.

Так звана “первинна фільтрація” здійснюється на вулицях окупованих населених пунктів та на блок-постах. Термін “первинна фільтрація” використовують російські інформаційні ресурси. На вулицях та блок-постах перевіряють документи, оглядають машини, іноді оглядають людей у пошуках підозрілих татуювань.

“Фільтрація” є обов'язковою для мешканців окупованих територій. Серед населення навесні минулого року поширювалася інформація про те, що без проходження “фільтрації” люди не зможуть виїжджати за межі свого населеного пункту. Крім перевірок на вулицях та блок-постах, створено спеціальні фільтраційні пункти для “тотальної фільтрації”. Навесні та влітку 2022 року у таких пунктах використовувалися намети та інші тимчасові приміщення. Жителі окупованих територій або зобов'язані самостійно приїхати в ці пункти на своїх автомобілях, або їх привозять туди спеціальними автобусами. Навесні 2022 року черги на проходження фільтрації були дуже великими. Люди або жили в машинах кілька днів, або приїжджали кілька разів, сподіваючись пройти “фільтрацію” до комендантської години. Фільтраційні пункти на той час працювали цілодобово.

Під час “фільтрації” людей реєструють на підставі українських документів і дактилоскопують, задають питання щодо ставлення до влади України, до Росії, до місцевої окупаційної влади. Одне з найпопулярніших питань: “Чи хочете в Україну?”.

Обов'язково перевіряють мобільний телефон людини: тексти у соціальних мережах, список контактних номерів, фотографії. Досить часто під час перевірки телефону відновлюється резервна копія для того, щоб побачити видалену інформацію.

Метою перевірки телефону є оцінка ставлення людини до влади України, виявлення її зв'язків із українськими військовослужбовцями. Якщо інформація в соціальних мережах говорить про патріотизм людини, її підтримку ЗСУ, то це вже достатня підстава для окупантів затримати цю людину.

Патрульні та співробітники “фільтраційних пунктів” мають роздруківки татуювань, наявність яких є підставою для затримання. Серед таких татуювань руни, хрести та тризуби. Як підозрілі розглядаються емблеми комп'ютерних ігор та будь-які інші незнайомі символи. Також на шкірі шукають специфічні потертості від носіння стрілецької зброї та бронежилета, потертості вказівного пальця правої руки, синці на правому плечі від віддачі при стрільбі.

Фільтрація може завершитись затриманням людини. У зоні високого ризику перебувають ветерани антитерористичної операції, колишні військовослужбовці, поліцейські, прикордонники та працівники інших служб безпеки, члени патріотичних громадських організацій. Деяких з цих людей цілеспрямовано шукають під час “фільтрації”. Як сказав один із свідків: “В автобус на деяких КПП заходили люди зі списками та звіряли документи всіх із цими списками”. Ті, хто не пройшов фільтрацію, зникають.

Якщо людина пройшла “фільтрацію”, вона отримує листок паперу прямокутної форми невеликого розміру. На цьому листку вказано прізвище, ім'я, по батькові людини, дата народження, відбиток печатки з назвою фільтраційного пункту (ФП), наприклад, “ФП Безім'яне”, трохи нижче — “Дактилоскопований”, ще нижче — дата та підпис особи, яка проводила фільтрацію. Прізвище цієї людини не вказується. Цей листок люди повинні носити з паспортом. Як заявляють працівники фільтраційних пунктів людям, які проходять цю процедуру, “довідка” є перепусткою на всіх окупованих територіях, з нею також можна в'їхати на територію РФ. Фактично, ці “довідки” пропонують пред'явити під час кожної перевірки. Як сказав один із свідків: “До вересня ажіотаж із приводу «фільтрації» різко знизився, «довідки» стали не актуальними”.

Папірець, що підтверджує проходження російської “фільтрації”. Фото: privat Бумажка, подтверждающая прохождение российской “фильтрации”. Фото: privat

Папірець, що підтверджує проходження російської “фільтрації”. Фото: privat

Ще один формат фільтрації — тотальна перевірка всіх мешканців населеного пункту. Військові заходять до кожного будинку чи квартири, перевіряють документи, телефони, шукають татуювання, обшукують приміщення. Самі російські військові називають це “фільтрацією”. Під час таких заходів масово застосовується насильство: побиття, тортури. Зафіксовано випадки вбивств та зґвалтувань. Такі “фільтрації” у населеному пункті можуть проводитись багато разів. Деяких жителів поселень окупованої Кінбурнської коси Миколаївської області після таких фільтрацій відвозили “на яму”. Їх кидали у спеціально викопану в землі яму, де тримали до місяця, били та катували.

Процедура “фільтрації” психологічно травмує багатьох людей, насамперед дітей. Відомі факти, коли людям, які пройшли “фільтрацію”, після цього була потрібна допомога психотерапевта протягом тривалого часу. На фільтраційних пунктах для виявлення татуювань роздягають як чоловіків, так і жінок. Це відбувається у спеціальних приміщеннях. Не роздягають лише неповнолітніх та жінок старше 40—45 років. Під час фільтрації багато людей перебувають в умовах, небезпечних для життя та здоров'я, що принижують людську гідність: у холодних приміщеннях без вікон та умов для сну, без води та їжі, без доступу до медичної допомоги.

Спеціальним видом “фільтрації” є перевірки на кордоні працівниками ФСБ громадян України, які виїжджають із РФ через сусідні країни. Українців допитують, іноді кілька годин. Внаслідок цього останнього етапу “фільтрації” деяких людей затримують.

Поділитися