Узагальнення подій перших 270 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого — 20 листопада 2022 року, Харківська область)

Надана статистика міжнародних злочинів, задокументованих Харківською правозахисною групою у базі даних ініціативи T4P.
Владислав Должко14 грудня 2022UA DE EN FR RU

“Цвинтар” ракет і снарядів, випущених по Харкову і області за місяці повномасштабної війни. Скріншот з відео Харківської обласної прокуратури

“Цвинтар” ракет і снарядів, випущених по Харкову і області за місяці повномасштабної війни. Скріншот з відео Харківської обласної прокуратури

Харківська правозахисна група веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами у Харківській області.

Ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у Харківській області протягом перших 270 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого — 20 листопада 2022 року) та були задокументовані Харківською правозахисною групою у базі даних ініціативи T4P.

Детальний опис подій за період 24 лютого — 20 листопада 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації містяться у щоденних хроніках подій за цей період.

Повна версія цієї публікації доступна на сайті Харківської правозахисної групи.

Загальна інформація про задокументовані інциденти

Загалом за 270 діб на території Харківської області ХПГ було задокументовано 7215 інцидентів. З них найбільше епізодів було зафіксовано на території міста Харкова — 2515 інцидентів.

На території Харківської області найбільше подій було в Ізюмському районі — зібрано дані про щонайменше 1814 інцидентів. Також, значну кількість інформації задокументовано на території Харківського району області —  щонайменше 1349 подій, які можливо попередньо кваліфікувати як такі, що мають ознаки міжнародних злочинів, ймовірно вчинених російськими загарбниками.

На території Чугуївського району Харківської області було зафіксовано 586 інцидентів, Куп’янського району — 547 інцидентів, Богодухівського району — 345, Лозівського — 42, Красноградського — 14.

© Сергій Приткін/ХПГ © Сергей Прыткин/ХПГ

© Сергій Приткін/ХПГ

У процесі збору інформації Харківська правозахисна група фокусується на персональних контактах із безпосередніми жертвами чи свідками воєнних злочинів, що дає можливість ефективно документувати дані, які можуть бути використані у майбутніх судових процесах.

Також, за згодою особи, яка контактує із ХПГ, її історія також може бути записана у вигляді інтерв’ю та опублікована у текстовому вигляді на сайті Харківської правозахисної групи у розділі “Голоси війни” та у відео-форматі на YouTube каналі організації.

Інформація про жертви серед цивільного населення

Протягом 270 діб ХПГ зібрала інформацію про щонайменше 2879 інцидентів, пов’язаних із втратами серед цивільного населення чи порушенням прав цивільних осіб.

Загалом документаторам та журналістам вдалося зібрати та обробити інформацію про щонайменше 5541 особу, які стали жертвами воєнних злочинів російських загарбників. Серед цих осіб, за нашими даними, щонайменше 144 — діти[1].

За період з 24 лютого по 20 листопада 2022 року Харківська правозахисна група задокументувала щонайменше 682 інциденти, пов’язані із загибеллю цивільних осіб, в межах яких було зібрано інформацію про 1389 смертей цивільних, серед яких щонайменше 61 — діти.

Також, за досліджуваний період була зафіксована інформація про щонайменше 595 інцидентів, пов’язаних із пораненням чи іншою шкодою для здоров’я, у межах яких були зібрані дані про 1643 постраждалі особи, серед яких щонайменше 74 дитини.

У повній версії публікації ХПГ наводить статистичні дані стосовно документування випадків зникнень цивільних осіб, а також інцидентів, пов’язаних із зґвалтуваннями та іншими порушеннями прав людини.

Інформація про об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

Протягом 270 діб на території Харківської області ХПГ вдалося зібрати інформацію про знищення чи пошкодження внаслідок бойових дій щонайменше 6271 об’єкти цивільної інфраструктури.

Зокрема, ХПГ документує інформацію про пошкодження об’єктів житлово-побутового, освітньо-виховного, лікувально-оздоровчого, комерційно-виробничого призначення, а також історичних пам’яток та будівель релігійного та мистецького характеру.

За нашими даними, на території Харківської області було пошкоджено або зруйновано щонайменше 3605 будівель житлово-побутового призначення, 292 будівлі освітньо-виховних закладів, 67 будівель лікувально-оздоровчих закладів та 855 об’єктів підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення.

© ХПГ © ХПГ

© ХПГ

Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

З 24 лютого по 20 листопада 2022 року на території Харківської області серед усіх задокументованих подій найбільше було зафіксовано інцидентів, пов’язаних із обстрілами або бомбардуваннями — загалом задокументовано 4618 інцидентів.

Відносно значне зростання кількості задокументованих епізодів відбулося щодо зникнень осіб — за досліджуваний період зафіксовано 1387 інцидентів та 1710 потерпілих осіб. Також, за досліджуваний період було зафіксовано 157 інцидентів, пов’язаних із катуванням чи нелюдським поводженням, з яких 141 інцидент зафіксовано у останні три місяці.

У межах процесу збору інформації щодо усіх задокументованих інцидентів ХПГ здійснює попередню кваліфікацію відповідно до положень Римського Статуту Міжнародного кримінального суду. Повна версія узагальнення містить статистичну інформацію стосовно кількості зафіксованих та попередньо кваліфікованих інцидентів.

© ХПГ © ХПГ

© ХПГ

Висновки

Проаналізувавши задокументовану інформацію можна стверджувати, що протягом досліджуваного періоду мала місце значна кількість подій, які можуть бути попередньо кваліфіковані як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами.

Зокрема, аналіз усього масиву зібраних даних дає нам можливість попередньо кваліфікувати зазначені події як воєнні злочини згідно зі статтею 8 параграф (2) пункти (a) та (b) Римського Статуту Міжнародного кримінального суду, як злочини проти людяності згідно зі статтею 7 параграф (1) Римського Статуту Міжнародного кримінального суду, а також як геноцид згідно зі статтею 6 Римського Статуту Міжнародного кримінального суду.

Харківська правозахисна група продовжує документувати, доповнювати та досліджувати інформацію з метою формування, представлення та аргументування правових позицій у межах міжнародних процедур кримінального розслідування та діяльності міжнародних судових установ.


Збір інформації триває. Якщо Ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, скористайтеся формою.

Повна версію цієї публікації доступна на сайті ХПГ.

Автор висловлює вдячність усій команді Харківської правозахисної групи, без спільної злагодженої та самовідданої праці якої узагальнення було б неможливим.


[1] Інформація про кількість постраждалих дітей перевіряється додатково.

Поділитися